ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Levitan, Isaac » Isaac Levitan hayatı ve eserleri (1860 – 1900)

Isaac Levitan hayatı ve eserleri (1860 – 1900)

Isaac Levitan hayatı ve eserleri

Isaac LevitanIsaac Levitan

Rus realist ressam Isaac Levitan 1860’da Kibarty, Suvalksky’da doğdu. 1873 Eylül’ünde, ağabeyi Avel’in iki yıldır okuduğu Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu’na girdi. Levitan’ın öğretmenleri ünlü Alexei Savrasov, Vasily Perov ve Vasily Polenov’du. 1877’de eserleri ilk kez sergilendi ve basından olumlu eleştiriler aldı. 1880 yılında onun resmi Sokolniki’de Sonbahar tablosu ünlü hayırsever ve sanat koleksiyoncusu Pavel Mikhailovich Tretyakov tarafından satın alındı.

1884 baharında Peredvizhniki olarak bilinen grubun gezici sergisine katıldı ve 1891’de Peredvizhniki grubunun bir üyesi oldu. Moskova Resim, Heykel ve Mimari Okulu’ndaki eğitimi sırasında Konstantin Korovin, Mikhail Nesterov, mimar Fyodor Shekhtel ve ünlü kardeşi Anton Çehov ve Nikolay Chekhov ile arkadaş oldu. 1885-1886’da Korovin’le birlikte Özel Rus operası Savva Mamontov için sahne dekoru yaptı.

Levitan Rus manzaralarının lirik cazibesine kapıldı ve kentsel manzaralar yapmadı. 1870’lerin sonlarında sık sık Moskova yakınlarında çalıştı. Doğanın şekillerinin, insan ruhunun koşullarının taşıyıcısı olduğu fikrini öne çıkaran bir tarz üretti. Ostankino’da çalışırken, en çok ormandaki ya da mütevazı kırsaldaki şiirsel yerlere yöneldi. Çalışmalarının karakteristik özelliği, büyük oranda insan varlığından yoksun olan pastoral manzaraların ortasında, neredeyse hüzünlü ve melankolik bir kompozisyon anlayışıdır.

1897’de İmparatorluk Sanat Akademisi üyeliğine ve 1898’de Peyzaj Stüdyosu başkanlığına seçildi. 1900’de Moskova’da öldü.

Isaac Levitan eserleri

Isaac Levitan Göl üzerinde

Göl üzerinde

Isaac Levitan Nilüferler

Isaac Levitan Nilüferler

Isaac Levitan Sonbahar Manzarası

Sonbahar Manzarası

Isaac Levitan Rus Gölü

Rus Gölü

Isaac Levitan Altın Sonbahar

Altın Sonbahar

Isaac Levitan Italya'da ilkbahar

Italya’da ilkbahar

Isaac Levitan Güneşli Gün

Güneşli Gün

Isaac Levitan Kayın Ormanı

Kayın Ormanı