İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Isaac Levitan » Isaac Levitan Hayatı ve Eserleri

Isaac Levitan Hayatı ve Eserleri

  Isaac Levitan

  Isaac Levitan (1860 – 1900)

  Rus realist ressam Isaac Levitan 1860’da Kibarty, Suvalksky’da doğdu. 1873 Eylül’ünde, ağabeyi Avel’in iki yıldır okuduğu Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu’na girdi. Levitan’ın öğretmenleri ünlü Alexei Savrasov, Vasily Perov ve Vasily Polenov’du. 1877’de eserleri ilk kez sergilendi ve basından olumlu eleştiriler aldı. 1880 yılında onun resmi Sokolniki’de Sonbahar tablosu ünlü hayırsever ve sanat koleksiyoncusu Pavel Mikhailovich Tretyakov tarafından satın alındı.

  1884 baharında Peredvizhniki olarak bilinen grubun gezici sergisine katıldı. 1891’de Peredvizhniki grubunun bir üyesi oldu. Moskova Resim, Heykel ve Mimari Okulu’ndaki eğitimi sırasında Konstantin Korovin, Mikhail Nesterov, mimar Fyodor Shekhtel ve ünlü kardeşi Anton Çehov ve Nikolay Chekhov ile arkadaş oldu. 1885-1886’da Korovin’le birlikte Özel Rus operası Savva Mamontov için sahne dekoru yaptı.

  Levitan Rus manzaralarının lirik cazibesine kapıldı ve kentsel manzaralar yapmadı. 1870’lerin sonlarında sık sık Moskova yakınlarında çalıştı. Doğanın şekillerinin, insan ruhunun koşullarının taşıyıcısı olduğu fikrini öne çıkaran bir tarz üretti. 

  Ostankino’da çalışırken, en çok ormandaki ya da mütevazı kırsaldaki şiirsel yerlere yöneldi. Çalışmalarının karakteristik özelliği, büyük oranda insan varlığından yoksun olan pastoral manzaraların ortasında, neredeyse hüzünlü ve melankolik bir kompozisyon anlayışıdır.

  1897’de İmparatorluk Sanat Akademisi üyeliğine ve 1898’de Peyzaj Stüdyosu başkanlığına seçildi. 1900’de Moskova’da öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Isaac Levitan Göl Üzerinde
  Isaac Levitan Nilüferler
  Isaac Levitan Sonbahar Manzarası
  Isaac Levitan Rus Gölü
  Isaac Levitan Altın Sonbahar
  Isaac Levitan İtalya'da İlkbahar
  Isaac Levitan Güneşli Gün
  Isaac Levitan Kayın Ormanı

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin