İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » John Frederick Lewis » John Frederick Lewis Hayatı ve Eserleri

John Frederick Lewis Hayatı ve Eserleri

  John Frederick Lewis

  John Frederick Lewis (1804 – 1876)

  İngiliz oryantalist ressam John Frederick Lewis 1804’te Londra’da doğdu. Landseer ile birlikte Sir Thomas Lawrence’ın atölyesinde eğitim aldı. İlk dönemlerinde hayvan resmi üzerinde yoğunlaştı ve bu tecrübesi sonraki çalışmalarında, özellikle Kahire’deki tablolarına belirgin bir şekilde yansır.

  Suluboya ile çalışmaya başladığı yıl olan 1827’de Avrupa’yı gezdi. 1832-1834 arasında İspanya ve Fas’a gitti. Yaptığı çizimler litografiye çevrildi ve Elhamra Sarayı’nın Eskizleri ve Çizimleri olarak yayınlandı. Hatta bir süre “İspanyol Lewis” olarak tanındı.

  İngiliz sanatçılar için gezi rotaları oluşturan önemli bir gezgindi. 1837’de İtalya ve Yunanistan’dan sonra 1840’da Konstantinopolis’e seyahat etti. Mısır’a devam etti ve 1841-1851 yılları arasında Kahire’de, resimlerinde sıkça kullandığı geleneksel bir üst sınıf evde görkemli bir tarzda yaşadı. Mısır’da, 1851’de İngiltere’ye döndükten sonra resimlere dönüştürdüğü çok sayıda çizim yaptı. 1854’ten ölümüne kadar Walton-on-Thames’te yaşadı

  Lewis, 1859’da Kraliyet Akademisi’nin (ARA) üyesi oldu. 1855’ten beri Suluboya Ressamlar Derneği Başkanlığını yürüttü. Ancak, dernek yağlı boya eserlerini sergilemesine izin vermediği için 1858’de istifa etti. Kısmen kaynakların bulunmamasının bir sonucu olarak, 2014 yılına kadar kendisiyle ilgili tam biyografi yayınlanmadı.

  Sanatçı, hayatının neredeyse sonuna kadar resim yapmaya ve sergilemeye devam etti. Uzun yıllar boyunca unutulduktan sonra, 1970’lerden itibaren eserleri değer kazandı ve pahalı hale geldi. Eserleri şimdi müzayedelerde milyonlarca doları bulmakta.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  John Frederick Lewis Harem
  John Frederick Lewis Roman Hacılar
  John Frederick Lewis Kahve Servisi
  John Frederick Lewis Öğlen Yemeği
  John Frederick Lewis Ziyaretçileri Kabul
  John Frederick Lewis Şifa İçin Dua
  John Frederick Lewis Kahire Haremde Yaşam
  John Frederick Lewis Kahire Ev İçi
  John Frederick Lewis Güvercin Besleyen Kız
  John Frederick Lewis Haremde Yaşam
  John Frederick Lewis Kahire Pazarı
  John Frederick Lewis Çiçek Bahçesinde

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin