ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Lewis, John Frederick » John Frederick Lewis hayatı ve eserleri (1804 – 1876)

John Frederick Lewis hayatı ve eserleri (1804 – 1876)

John Frederick Lewis

John Frederick LewisJohn Frederick Lewis

İngiliz oryantalist ressam John Frederick Lewis 1804’te Londra’da doğdu. Landseer ile birlikte Sir Thomas Lawrence’ın atölyesinde eğitim aldı. İlk dönemlerinde hayvan resmi üzerinde yoğunlaştı ve bu tecrübesi sonraki çalışmalarında, özellikle Kahire’deki tablolarına belirgin bir şekilde yansır. Suluboya ile çalışmaya başladığı yıl olan 1827’de Avrupa’yı gezdi. 1832-1834 arasında İspanya ve Fas’a gitti. Yaptığı çizimler litografiye çevrildi ve Elhamra Sarayı’nın Eskizleri ve Çizimleri olarak yayınlandı. Hatta bir süre “İspanyol Lewis” olarak tanındı.

İngiliz sanatçılar için gezi rotaları oluşturan önemli bir gezgindi. 1837’de İtalya ve Yunanistan’dan sonra 1840’da Konstantinopolis’e seyahat etti. Mısır’a devam etti ve 1841-1851 yılları arasında Kahire’de, resimlerinde sıkça kullandığı geleneksel bir üst sınıf evde görkemli bir tarzda yaşadı. Mısır’da, 1851’de İngiltere’ye döndükten sonra resimlere dönüştürdüğü çok sayıda çizim yaptı. 1854’ten ölümüne kadar Walton-on-Thames’te yaşadı

Lewis, 1859’da Kraliyet Akademisi’nin (ARA) üyesi oldu. 1855’ten beri Suluboya Ressamlar Derneği Başkanlığını yürüttü. Ancak, dernek yağlı boya eserlerini sergilemesine izin vermediği için 1858’de istifa etti. Kısmen kaynakların bulunmamasının bir sonucu olarak, 2014 yılına kadar kendisiyle ilgili tam biyografi yayınlanmadı. Sanatçı, hayatının neredeyse sonuna kadar resim yapmaya ve sergilemeye devam etti. Uzun yıllar boyunca unutulduktan sonra, 1970’lerden itibaren eserleri değer kazandı ve pahalı hale geldi. Eserleri şimdi müzayedelerde milyonlarca doları bulmakta.

John Frederick Lewis eserleri

John Frederick Lewis öğlen yemeği

öğlen yemeği

John Frederick Lewis Ziyaretçileri Kabul

Ziyaretçileri Kabul

John Frederick Lewis şifa için dua

şifa için dua

John Frederick Lewis Kahire Haremde Yaşam

Kahire Haremde Yaşam

John Frederick Lewis Kahire Ev içi

Kahire Ev içi

John Frederick Lewis Güvercin Besleyen Kız

Güvercin Besleyen Kız

John Frederick Lewis Haremde Yaşam

Haremde Yaşam

John Frederick Lewis Kahire Pazarı

Kahire Pazarı

John Frederick Lewis çiçek bahçesinde

çiçek bahçesinde