İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Roy Lichtenstein » Roy Lichtenstein Hayatı ve Eserleri

Roy Lichtenstein Hayatı ve Eserleri

  Roy Lichtenstein

  Roy Lichtenstein (1923 – 1997)

  Amerikalı pop-art ressamı Roy Lichtenstein 1923’de Manhattan, New York’da doğdu. Gençliğinde önce ressam Reginald Marsh ile kısa bir dönem çalıştı. II. Dünya Savaşı sırasında orduda görev yaptıktan sonra, 1949’da yüksek lisans yaptığı Ohio Eyalet Üniversitesi’ne girdi. 

  Sanatsal kariyerinin başlarında, Batı Amerika ile ilgili modern tarzda temalar çalıştı. 1957’den sonra Soyut Ekspresyonizme yöneldi. Çizgi roman temalarına duyduğu ilgi, muhtemelen çocukları için yaptığı Mickey Mouse ve Donald Duck resimleriyle başladı.

  Tekniğinden memnun olmamasına rağmen, iyi bilinen çizgi roman figürlerini resimsel form içinde sunmaktan büyük zevk aldı. Tuvallerinin boyutunu arttırdı ve çizgi romanlardaki grafik romantizm, savaş ve bilim kurgu konularıyla ilgilendi. Ana renk alanlarını kalın siyah çizgilerle çizdi. Ayrıca tarama simülasyonu yapan bir teknik kullandı (gravürcüler tarafından kullanılan noktalama efekti).

  Lichtenstein’ın 1962’de New York’ta düzenlenen ilk kişisel sergisi büyük bir başarı sağladı ve yenilikçi çalışması uluslararası bir izleyici kitlesi buldu. Ardından, 1966’da Londra’daki Tate Gallery’de sergi düzenleyen ilk Amerikalı ünvanına sahip oldu. 

  Kariyeri boyunca bu tarzını sürdürdü. Bununla birlikte, 1960’lı yıllardan sonra Lichtenstein’ın çalışmaları yaşam kesitleri ve manzaralar girmeye başladı ve konularının yanı sıra fırça kullanımında da çarpıcı farklılıklar gözlenmeye başladı. 1970’de Aynalar serisine devam ederken saçaklar konusunda çalışmaya başladı. Önceki çalışmalarının unsurlarını birleştiren bir dizi olan “Sanatçı Stüdyoları” serisini üretti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Roy Lichtenstein Boğulan Kız
  Roy Lichtenstein Ayna
  Roy Lichtenstein Top ile Oynayan Kız
  Roy Lichtenstein Merdivenler
  Roy Lichtenstein Sanatçının Stüdyosu
  Roy Lichtenstein Tabanca
  Roy Lichtenstein Gün Doğumu
  Roy Lichtenstein Banyodaki Kadın
  Roy Lichtenstein Please

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin