Roy Lichtenstein hayatı ve eserleri (1923 – 1997)

Roy LichtensteinRoy Lichtenstein

Amerikalı pop-art ressamı Roy Lichtenstein 1923’de Manhattan, New York’da doğdu. Gençliğinde önce ressam Reginald Marsh ile kısa bir dönem çalıştı. II. Dünya Savaşı sırasında orduda görev yaptıktan sonra, 1949’da yüksek lisans yaptığı Ohio Eyalet Üniversitesi’ne girdi. Sanatsal kariyerinin başlarında, Batı Amerika ile ilgili modern tarzda temalar çalıştı. 1957’den sonra Soyut Ekspresyonizme yöneldi. Çizgi roman temalarına duyduğu ilgi, muhtemelen çocukları için yaptığı Mickey Mouse ve Donald Duck resimleriyle başladı.

Tekniğinden memnun olmamasına rağmen, iyi bilinen çizgi roman figürlerini resimsel form içinde sunmaktan büyük zevk aldı. Tuvallerinin boyutunu arttırdı ve çizgi romanlardaki grafik romantizm, savaş ve bilim kurgu konularıyla ilgilendi. Ana renk alanlarını kalın siyah çizgilerle çizdi ve tarama simülasyonu yapan bir teknik kullandı (gravürcüler tarafından kullanılan noktalama efekti).

Lichtenstein’ın 1962’de New York’ta düzenlenen ilk kişisel sergisi büyük bir başarı sağladı ve yenilikçi çalışması uluslararası bir izleyici kitlesi buldu. Ardından, 1966’da Londra’daki Tate Gallery’de sergi düzenleyen ilk Amerikalı ünvanına sahip oldu. Kariyeri boyunca bu tarzını sürdürdü. Bununla birlikte, 1960’lı yıllardan sonra Lichtenstein’ın çalışmaları yaşam kesitleri ve manzaralar girmeye başladı ve konularının yanı sıra fırça kullanımında da çarpıcı farklılıklar gözlenmeye başladı.

Roy Lichtenstein Eserleri

Roy Lichtenstein Boğulan Kız
Boğulan Kız

Roy Lichtenstein Ayna
Ayna

Roy Lichtenstein Top ile Oynayan Kız
Top ile Oynayan Kız

Roy Lichtenstein Merdivenler
Merdivenler

Roy Lichtenstein Sanatçının Stüdyosu
Sanatçının Stüdyosu

Roy Lichtenstein Tabanca
Tabanca

Roy Lichtenstein Gündoğumu
Gündoğumu

Roy Lichtenstein Banyodaki Kadın
Banyodaki Kadın

Roy Lichtenstein Please
Please