İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Jean Etienne Liotard » Jean-Etienne Liotard Hayatı ve Eserleri

Jean-Etienne Liotard Hayatı ve Eserleri

  Jean-Etienne Liotard (1702 – 1789)

  İsviçreli ressam Jean-Etienne Liotard Genevre’de doğdu. Çalışmalarına, minelerini ve minyatürlerini büyük bir ustalıkla kopyaladığı profesörler Daniel Gardelle ve Petitot’un yanında başladı. 1725’te Paris’e gitti ve Jean-Baptiste Massé ve François Lemoyne’nin tavsiyesi üzerine vikont de Puysieux, Louis Philogène Brulart, Marquis de Puysieulx ve Comte de Sillery tarafından Napoli’ye götürüldü.

  1735’te Roma’ya geçti. Papa Clement XII ve bazı kardinallerin portrelerini yaptı. 1738’de Lord Duncannon’a İstanbul’a kadar eşlik etti ve sonraki dört yıl boyunca burada çalıştı. Türkiye’nin yerel sahnelerinden çok sayıda pastel eser üretti. Avrupa’ya döndüğünde de çoğu zaman Türk kıyafetleri giymeye devam etti. Bu tercihi ona Türk ressam lakabını kazandırdı.

  1742’de İmparatorluk ailesinin portrelerini yapmak için Viyana’ya gitti. 1745’te La belle chocolatière tablosunu Francesco Algarotti’ye sattı. Daha sonra Paris’e döndü. 1753’te İngiltere’yi ziyaret etti ve burada Galler Prensesi Saxe-Gotha’nın Prenses Augusta’sını yaptı. 1756’da Hollanda’ya gitti ve ertesi yıl Marie Fargues ile evlendi.

  1762’de Viyana’da ve 1770 yılında Paris’te Marie Antoinette de dahil olmak üzere portreler yaptı. Bunu 1772’de bir başka İngiltere ziyareti izledi ve sonraki iki yıl içinde adı Kraliyet Akademisi katılımcıları arasında yer aldı. 1776’da memleketine döndü. 1781’de Liotard, Traité des principes et des règles de la peinture’ı yayınladı. Son günlerinde natürmortlar ve manzaralar çizdi. 1789’da Cenevre’de öldü.

  Liotard, resimlerine natüralist bir etki kazandırmak için genellikle pastel çalışmayı seçti. Paris’te ağırlıklı olarak yağlı boya ile çalışırken, Liotard’ın kariyerinin resmi olarak İtalya’da başladığı söylenebilir. Liotard, memleketi Cenevre’de geçirdiği gençlik yıllarında pastel ortamına zaten aşinaydı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Jean Etienne Liotard Türk Elbisesi ile Oturan Kadın
  Jean Etienne Liotard Türk Kıyafetli Kadın ve Hizmetçisi
  Jean Etienne Liotard Çay Servisi
  Jean Etienne Liotard Çikolatacı Kız

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin