İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Philip James de Loutherbourg » Philip James de Loutherbourg Hayatı ve Eserleri

Philip James de Loutherbourg Hayatı ve Eserleri

  Philip James de Loutherbourg

  Philip James de Loutherbourg (1740 – 1812)

  Fransız asıllı İngiliz ressam Philip James de Loutherbourg Strasbourg’da doğdu ve Strasbourg Üniversitesi’nde eğitim gördü. Ressam olmaya karar verdi. Sanatçı 1755’te Paris’te Charles-André van Loo’nun ve Francesco Giuseppe Casanova’nın yanında çalıştı. Yeteneği hızla gelişti ve şöhretli bir figür haline geldi. 1767’de, kurumun kurallarının gerektirdiği yaşın altında olmasına rağmen Fransız Akademisi’ne seçildi.

  Daha sonra İsviçre, Almanya ve İtalya’yı dolaşarak mekanik icatlarıyla olduğu kadar resimleriyle de şöhretini genişletti.

  Dekorasyon projelerinin yoğunluğuna rağmen, resim yapmaktan kopmadı. Bu arada İngiliz donanma zaferlerini anmak için görevlendirildi. Çalıştığı eserlerinin birçoğu kısa bir süre sonra Greenwich Hastanesi Galerisi’nde (halefi Ulusal Denizcilik Müzesi’nde) sergilendiler.

  En iyi eseri Armada’nın Yıkımıydı. Ayrıca Londra’nın Büyük Ateşi’ni ve Birleşik Orduların Valenciennes’e Saldırısı (1793) dahil olmak üzere birçok tarihi eser çalıştı. Sanayi devrimiyle de ilgilendi. 1801 tarihli Coalbrookdale by Night adlı tablosu, iş başındaki demir dökümhanelerini göstermektedir.

  1789’da simyaya ve doğaüstü şeylere ilgi duyarak, geçici olarak resimden vazgeçti. Kendisine okült eğitimi veren Alessandro di Cagliostro ile tanıştı. Hammersmith Terrace’tan Bay ve Bayan De Loutherbourg tarafından İlaçsız olarak gerçekleştirilen Birkaç Tedavinin Listesi adlı bir kitapçığı 1789’da yayınlandı. Mary Pratt adlı bir takipçi tarafından yazılan kitap, Loutherbourg’ların 1788 Noeli ile Noel arasında iki bin kişiyi iyileştirdiğini iddia ediyordu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Philip James de Loutherbourg Firavun Ordusunun Boğuluşu
  Philip James de Loutherbourg Şeytanı Bağlayan Melek
  Philip James de Loutherbourg Iskenderiye Savaşı
  Philip James de Loutherbourg Büyük Londra Yangını

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin