İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Johan Thomas Lundbye » Johan Thomas Lundbye Hayatı ve Eserleri

Johan Thomas Lundbye Hayatı ve Eserleri

  Johan Thomas Lundbye

  Johan Thomas Lundbye (1818 – 1848)

  Danimarkalı akademik klasik ressam Johan Thomas Lundbye Zelanda adasında Kalundborg’da doğdu. Çocukluğu sağlık sorunları ile geçti. Daha sonra ailesiyle birlikte Kopenhag’a taşındı. Aile daha sonra Frederikssund’a geldi ve babasının ölümünden sonra annesiyle birlikte Kalundborg’a döndü. Özel olarak hayvan ressamı Christian Holm’un (1804-1846) yanında çalıştı. 14 yaşında Johan Ludwig Lund’un (1777-1867) çizim okuluna girdi.

  1832’de Kopenhag’daki Danimarka Kraliyet Sanat Akademisi’ne girdi. 1842’de mezun oldu. 1835’te sergi düzenlemeye başladı. 1839’da yaptığı Geyik Parkının Görünümü adlı eseri, sanat tarihçisi ve eleştirmen Niels Laurits Høyen (1798–1870) ile ilişkili etkili sanat topluluğu Kunstforeningen tarafından satın alındı.

  Daha sonraki yıllarda manzara resimlerine odaklandı. Büyük “Kystparti ved Isefjord” (“Isefjord’dan Sahil Manzarası”) 1843’te sergilendi. Bu eser Danimarka Ulusal Galerisi (Statens Museum for Kunst) olan Kraliyet Resim Koleksiyonu tarafından satın alındı. Şair Hans Vilhelm Kaalund’un (1818–1885) yazdığı Fabler for Børn: Et halvhundrede Bileder adlı şiir kitabını resimledi.

  1845’te Akademi’den bir seyahat ödeneği aldı. 5 Haziran 1845’te Danimarka’dan ayrıldı ve Almanya’yı gezdi (Altona, Düsseldorf, Köln, Mainz, Strasbourg). Daha sonra Ren üzerinden İsviçre’ye (Basel, Cenevre), Fransa’ya (Marsilya) ve ardından İtalya’ya gitti. İtalya’da “Oxer” tablosunu yaptı.

  1846’da Danimarka’ya döndü ve Helsingør yakınlarında küçük bir çiftlik aldı. Ancak Danimarka’da Üç Yıl Savaşı (Treårskrigen) olarak bilinen Birinci Schleswig Savaşı patlak verdi. 1848 baharında diğer birçok genç sanatçı gibi orduya katıldı. Sekiz gün sonra 26 Nisan 1848’de 29 yaşında öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Johan Thomas Lundbye Roma Kırsalından Görünüm
  Johan Thomas Lundbye Kolas Ormanı
  Johan Thomas Lundbye Yeni Zelanda'dan Manzara
  Johan Thomas Lundbye Hasat
  Johan Thomas Lundbye Sahilde

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin