İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Federico de Madrazo y Kuntz » Federico de Madrazo Hayatı ve Eserleri

Federico de Madrazo Hayatı ve Eserleri

  Federico de Madrazo

  Federico de Madrazo (1815 – 1894)

  İspanyol Neoklasik Ressam Federico de Madrazo 1815’de Roma’da doğdu. Ressam bir ailenin oğlu idi ve ilk eğitimini babasından aldı. Daha sonra San Fernando Kraliyet Akademisi’ne girdi. Vista Alegre’nin sarayını süslerken portre ressamlığı yaptı. Daha sonra 1832’de Paris’e gitti ve burada Franz Winterhalter’den eğitim aldı ve Baron Taylor ve Ingres’in portrelerini yaptı.

  1837’de Versay’daki galeri için bir resim yapmakla görevlendirildi ve “Godfrey de Bouillon Kudüs’ün Kralı ilan edildi” resmini yaptı. Sanatçı daha sonra Roma’ya döndü ve burada kutsal ve dünyevi çeşitli konularda çalıştı. Daha sonra, İspanyol aristokrasisinin bir dizi portrelerini yaptı. Bu eserlerden bazıları 1855 sergisine gönderildi.

  1846’da Legion of Honor madalyası verilen sanatçı 1868’de Museo del Prado’nun direktörlüğüne atandı.

  Görevi süresince müzenin kataloglama sistemini yeniledi ve ilave koleksiyonlar oluşturdu. 1873’de ayrıca Academie des Beaux Arts üyeliğine kabul edildi.

  Önceleri tarihi resimler yaptı. İngres ve Nasıralıların etkisinde kaldı daha sonra portre resmine yöneldi. Özellikle kadın çekiciliğini ön plana çıkaran parlak bir tarzda tablolar yaptı. Romantik eğilimleri de olan sanatçı detaycı ve sağlam bir fırçaya sahiptir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Federico de Madrazo Kuntz İspanya Kraliçesi II. Isabel
  Federico de Madrazo Kuntz Dona Amalie de Liano

  Eser İndexi

  Dona Amalie de Liano, Tarih: 1853, Orijinal Boyut: 126 x 89 cm

  İspanya Kraliçesi II. Isabel Tarih: 1849 Boyut: 148 x 108 cm. Yer: Museum of Romanticism Madrid Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin