İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Kazimir Malevich » Kazimir Malevich Hayatı ve Eserleri

Kazimir Malevich Hayatı ve Eserleri

  Kazimir Malevich

  Kazimir Malevich (1878 – 1935)

  Rus süprematist ressam Kazimir Malevich 1878’de Kiev’de doğdu. Malevich, Kiev Sanat Okulu, Moskova’daki Stroganov Okulu ve Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu’nda eğitim aldı. İlk çalışmalarında empresyonizmin yanı sıra Sembolizm ve Fovizm etkileri görülmektedir. 1896’dan 1904’e kadar Kursk’ta yaşadı. 1904’te babasının ölümünden sonra Moskova’ya taşındı. 1904’ten 1910’a kadar Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu’nda ve Moskova’da Fedor Rerberg’in atölyesinde çalıştı. 1911’de Vladimir Tatlin ile birlikte St. Petersburg’daki Soyuz Molodyozhi (Gençlik Birliği) grubunun ikinci sergisine katıldı.

  Ancak, 1912’de Paris’e yaptığı bir geziden sonra Picasso ve Kübizm’den etkilendi. Bir dönem, Diamonds grubunun bir üyesi olarak, Rus Kübist hareketine liderlik etti. 1913 yılında Malevich’in sahneye koyduğu Cuba-Fütürist Güneşin Zaferi operası büyük bir başarı kazandı. 1914 yılında, Paris’teki Salon des Indépendants’ta Alexander Archipenko, Sonia Delaunay, Aleksandra Ekster ve Vadim Meller’le birlikte eserlerini sergiledi.

  1915’te Malevich, Süprematizm diye adlandırdığı bir tarzda soyut geometrik desenler üretmeye başladı. Bu kavram, sanatta renk, çizgi ve şeklin, konu ya da anlatıdan daha önemli olduğu fikri üzerine kuruludur. Malevich, soyut geometrik unsurlardan oluşan tabloları sergileyen ilk kişi oldu. Sanatta bütün duygusallığı ve sembolizmi reddederek, sürekli olarak saf serebral kompozisyonlar üretmeye çalıştı. İlk süprematist örneklerini 1915 yılında Moskova’daki Tretyakov Galerisi’nde, Petrograd’da (Saint Petersburg) ve Son Fütürist Fuarı’nda sergiledi.

  1919’dan 1921’e kadar, hayatının geri kalanında yaşadığı Moskova ve Leningrad’da çalışmalarına devam etti ve öğrenci yetiştirdi. Almanya’nın Dessau kentindeki Bauhaus’a yaptığı ziyarette (1927) Wassily Kandinsky ile tanıştı. Onun teorisi üzerine Die gegenstandslose Welt (“Nesnesiz Dünya”) başlığı altında bir kitap yayınladı.

  Rusya’daki Ekim Devriminden sonra bir dönem çeşitli akademi ve kuruluşlarda görev yaptı. Ancak, Lenin ve Troçki sonrası dönemde Sovyet politikacılarının modern sanata karşı tavır almasıyla, Malevich ve sanatı mahkum edildi. Yoksulluk ve unutulmuşluk içinde öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  Kazimir Malevich Büro ve Oda
  Kazimir Malevich Süprematik Kompozisyon
  Kazimir Malevich Süprematist Kompozisyon Havaalanı
  Kazimir Malevich Süprematist Elemanlar Kare
  Kazimir Malevich Beyaza Beyaz Suprematist Kompozisyon
  Kazimir Malevich Kova Taşıyan Kadın
  Kazimir Malevich Semaver
  Kazimir Malevich Siyah Daire
  Kazimir Malevich Supremus No 56
  Kazimir Malevich Kırmızı Kare
  Kazimir Malevich Kar Sonrası Sabah
  Kazimir Malevich Oduncu
  Kazimir Malevich Sarı Tşörtlü Yarım Figür
  Kazimir Malevich Yeni Görselin Prototipi
  Kazimir Malevich Süprematism 02
  Kazimir Malevich Kış Manzarası
  Kazimir Malevich Siyah ve Kırmızı Kare
  Kazimir Malevich Siyah Kare
  Kazimir Malevich Üç Kadın
  Kazimir Malevich Mona Lisa'lı Kompozisyon
  Kazimir Malevich Kızın Kafası
  Kazimir Malevich Pilot
  Kazimir Malevich İngiliz Adam Moskova'da
  Kazimir Malevich Kırmızı Zeminde Çiftçi
  Kazimir Malevich Süprematist Resim

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin