İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Jose Malhoa » Jose Malhoa Hayatı ve Eserleri

Jose Malhoa Hayatı ve Eserleri

  jose malhoa

  Jose Malhoa (1855 – 1933)

  Portekizli natüralist ressam Jose Malhoa 1855’te Caldas da Rainha’da doğdu. Erken yaşlardan itibaren sanatsal yeteneğini belli etti. 12 yaşında, 8 yıl boyunca okuduğu Lizbon Güzel Sanatlar okuluna gitti. Onun adanmışlığı ve yetenekleri hızla fark edildi ve her yıl 1 ödül kazanmasını sağladı. Lizbon’daki çalışmalarının sonunda, yabancı bir ülkede çalışmalarına devam edebilmesi için kendisine burslar verildi.

  Ancak, bursların karşılığında yeterli verimi göstermeyince kardeşinin giyim mağazasında 3 yıl çalışmak zorunda kaldı. 1881’deki bir çalışması (Seara Invadida) Madrid’de son derece iyi karşılanmış bir sergi için kabul edilince yine sanatına ağırlık verebildi.

  Zamanını sanatına ayırdı ve pek çok sipariş almaya başladı. Güzel Sanatlar Topluluğu’nun kurucusu ve başkanı, Grupo do Leão’nun yanı sıra ünlü Portekiz ressamlarıyla birlikte (Silva Porto, Columbano, Rafael Bordalo Pinheiro, António Ramalho, João Vaz, Henrique Pinto, Ribeiro Cristino, Moura Girão, Rodrigues) hayatı boyunca bir çok madalya ve ödül kazandı.

  Çalışmalarında günlük yaşamdan sahneleri sade bir üslupla ele aldı. 1928’de Ulusal çapta başarısı tescil edildi. 1933’te adına José Malhoa müzesi kuruldu. Ancak, sanatçı aynı yıl, 17 Ekim’de Figueiró dos Vinhos’ta öldü.

  Müzenin açılışı, ertesi yılın 28 Nisan’ında, ölüm yıldönümünde yapılabildi. José Malhoa Vakfı bugün, hala gelecek kuşak sanatçılarına yardımcı olmak için faaliyetlerini sürdürmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  Jose Malhoa Tarladaki Çocuk
  Jose Malhoa Sahilde

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin