İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Hans von Marees » Hans von Marees Hayatı ve Eserleri

Hans von Marees Hayatı ve Eserleri

  Hans von Marees

  Hans von Marees (1837 – 1887)

  Alman Ressam Hans von Marees 1837’de Elberfeld’de doğdu. Erken yaşta resim yeteneği farkedilen sanatçı 1854 yılında Berlin Sanat Akademisi’ne girdi ve Carl Steffeck’in öğrencisi oldu. Askerlik görevini yaptıktan sonra 1857’de Münih’te Franz von Lehnbach ve Anton Teichlein ile dostluk kurdu.

  1869’da filozof Konrad Fiedler ile İspanya, Fransa ve Hollanda’ya seyahat etti. Eugene Delacroix‘nın resimlerinden etkilendi.

  XVI.y.y. İtalyan resim sanatına ayrıca hayranlık duyuyordu ve 1874’te bu ülkeye kesin olarak yerleşti. Çıplak insan figürlerinin yer aldığı mitolojik konulu resimler yaptı. İdealize edilmiş insan varlığına duyduğu özlemi araştıran sanatçı ahlaki kaygılarıyla biçimsel saflık arayışını yansıtan bu tablolarında üstün bir insanlığı betimledi.

  Giderek daha fazla mitolojik konulara yöneldi ve tempera’nın üzerini yağ katmanlarıyla boyayarak ve klasikçi arkadaşı Feuerbach’ın kullandığı sessiz tonlardan oldukça farklı bir renk derinliği yaratarak karmaşık ve bireysel bir teknik geliştirdi.

  Fritz Novotny, Marées’in klasisizm türünde “renge tamamen yeni bir rol verildiğini” ve Ingres’ten sonra “on dokuzuncu yüzyıldaki ikinci büyük klasikçi” olduğunu yazdı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  Eser indexi

  Triptik Hesperit, Tarih: 1884, Orijinal Boyut: 341 x 482 cm, Yer: Staatsgalerie, Münih

  Balığa çıkış, Tarih: 1873

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin