İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Jacob Maris » Jacob Maris Hayatı ve Eserleri

Jacob Maris Hayatı ve Eserleri

  Jacob Maris

  Jacob Maris (1837 – 1899)

  Hollandalı (Dutch) ressam Jacob Maris 1837’de The Hague’de doğdu. Kardeşi Matthijs ve Willem ile birlikte, 17. yüzyıl Hollandalı ustaları ve Barbizon okulundan etkilendi. Maris bir gravür ustası ve litografın oğludur. İlk önce Antwerp Akademisi’nde eğitim aldı ve daha sonra Paris’te (1865–71) çalıştı.

  Lahey Okulu mezunlarının çoğu gibi, Jacob Maris de Hollanda’da ve yurtdışında muazzam bir başarı elde etti. Resimlerinin en büyük bölümünü Amerika Birleşik Devletleri ve İskoçya’daki özel koleksiyonculara sattı.

  İlk çalışmalarında figürler (çocuklar, genç kadınlar) daha fazla yer almaktaydı, ancak en çok 1872 yılından itibaren yapmaya başladığı manzaralar ile tanınmaktadır. Bunlar arasında Hollanda’daki köprüler, yel değirmenleri, eski rıhtımlar, masif kuleler ve düzlükler ile, puslu sahneler yer almaktadır.

  Çalışmalarında gökyüzü ve bulutlar önemli bir yer tutar. İster suluboya ister yağlı boya olsun, tüm resimlerinde eski Amsterdam (c. 1880) ve Dordrecht yakınlarındaki Peyzaj (c. 1870) tablolarındaki gibi şiirsel bir atmosfer hakimdir. Bu atmosferdeki ustalığı, çağdaşlarının çoğunu ciddi olarak etkiledi.

  Sanatçı, On dokuzuncu yüzyılın son çeyreğinin en önemli ve etkili Hollandalı peyzaj ressamı olarak kabul edildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin