İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Georges Maroniez » Georges Maroniez Hayatı ve Eserleri

Georges Maroniez Hayatı ve Eserleri

  Georges Maroniez

  Georges Maroniez (1865 – 1933)

  Fransız realist ressam Georges Maroniez 1865’te Douai’de doğdu. Bir şeker rafinerisine sahip bir sanayicinin oğluydu. Sanatsal yetenekleri erken yaşlarda belli oldu. Hukuk öğrenimi yaptı ve daha sonra, sırasıyla Boulogne-sur-Mer (1891), Avesnes-sur-Helpe (1894) ve Cambrai (1897) ‘de sulh yargıcı olarak görev yaptı.

  Hukuk fakültesine devam ettiği dönemde, Douai École des Beaux-Arts’ta da dersler aldı ve Cantin’de Pierre Billet’in öğrencisi oldu. Orada Jules Breton’un damadı olan ressam Adrien Demont’la tanıştı. Douai ve Paris’te köylü yaşamı ve manzara konulu sergilere katıldı. Wissant’ta Demont ve karısı Virginie Demont-Breton ile birlikte kaldı ve ağırlıklı olarak sahil peyzajları çalıştı.

  Salon des artistes Français’de 1891’de Mansiyon, 1905’te 3. lük madalyası ve 1906’da 2. lik madalya ile ile ödüllendirildi. “Deniz ressamı” etiketine karşı çıkarak, resimlerini Flaman gerçekçiliği ile doldurdu. Parlak ışıklar kullanarak, doğduğu yerdeki gri köy yollarını aktardı ve karlı manzaralar çalıştı.

  İngiltere, Fransa, Belçika ve Hollanda limanlarının yanı sıra, özellikle alacakaranlıkta ya da gece olmak üzere balıkçı hayatının birçok sahnesini çalışmıştır.

  Ağustos 1914’te Askeri Hukuk bürosuna atandı. 1918’de Légion d’honneur madalyası verildi. Alman işgali sırasında, stüdyosu yağmalandı. Karısı, yüzlerce Fransız sivil rehinesiyle Aşağı Saksonya’daki Holzminden toplama kampına sürüldü. Aile ancak ateşkesin ardından yeniden bir araya geldi. 1919’da Paris’e taşındılar. Eserleri çok popülerdi. Çoğunluğu özel koleksiyonlarda olmak üzere 800’den fazla tablosu olduğu düşünülmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin