İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Andre Masson » Andre Masson Hayatı ve Eserleri

Andre Masson Hayatı ve Eserleri

  Andre Masson

  Andre Masson (1896 – 1987)

  Fransız sürrealist ressam Andre Masson 1896’da Balagny, Oise’de doğdu. Önce Brüksel’de ve ardından Paris’te resim eğitimi aldı. I. Dünya Savaşı’na katıldı, savaştı ve ağır yaralandı. 1920’li yılların ortalarında ortaya çıkan Sürrealistler grubuna katıldı ve resimlerinden biri hareketin lideri Andre Breton’un dikkatini çekti.

  Masson kısa süre sonra, otomatik yazı yazma deneyimlerini geliştirdi. Daha sonra bu deneyimleri, çizime uygulayarak, bilinç dışından doğrudan kaynaklanan dürtüleri ve görüntüleri ifade etmeyi amaçlayan bir spontan terkip formu oluşturdu.

  Masson’un 1920’lerin sonlarından ve 30’lu yılların tabloları ve çizimleri, şiddet, erotizm ve fiziksel metamorfoz sahnelerinin düşündürücü görüntüleri şeklindedir.

  Doğallığı savunan bir ressam olarak, tamamen soyut sınırda olan biyomorfik formları betimlemek için kıvrımlı, etkileyici çizgiler kullandı. Masson 1934’ten 1936’ya kadar İspanya’da yaşadı.

  II. Dünya Savaşı’nda, Nazilerin Fransa’yı işgal ettiği dönemde çalışmaları Naziler tarafından dejenere olarak adlandırıldı. Marsilyadan Varian Fry’in yardımıyla, bir gemiyle Fransa’nın Martinique adasına, oradan da Amerika’ya gitti. Basel, İsviçre (1950) ve New York’ta (1976) büyük retrospektif sergileri yaptı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin