İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Georges Mathieu » Georges Mathieu Hayatı ve Eserleri

Georges Mathieu Hayatı ve Eserleri

  Georges Mathieu (1921 – 2012)

  Fransız soyut ressam Georges Mathieu, 1921’de Boulogne-sur-Mer’de doğdu. Babası Adolphe Georges Mathieu, Barclays’de banka müdürü olarak çalışıyordu. Annesi Madeleine Durpe, ona çocukken çizim yapmayı öğretti. 1927’den 1933’e kadar Boulogne-sur-Mer’de ve daha sonra Versay’daki Lycée Hoche’de çeşitli okullara gitti. Daha sonra Lille Üniversitesi’nde İngilizce ve hukuk okudu.

  Mathieu, 1942’de Fransa’nın kuzeyindeki Douai lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı Sonraki yıllarda, 1944’te Cambrai’de Amerikan Ordusu için tercüman olarak hizmet etti. Biarritz Amerikan Üniversitesi’nde ders verdi ve 1945-46 yılları arasında Istres’te öğretmenlik yaptı.

  1944 yılında, estetik üzerine düşüncelerini “resmin var olması için temsil etmesi gerekmez” görüşüyle özetledi. 1947’de Paris’e yerleşti ve Lüksemburg Sarayı yakınında bir oda kiraladı. Mathieu daha sonra New York City ve Le Havre arasındaki hat üzerinde halkla ilişkilerden sorumlu olarak United States Lines için çalıştı. Bu pozisyon, Mathieu’nun prestijli bir müşteri kitlesine ulaşması ve ilk potansiyel müşteri ağını oluşturması için bir fırsat oluşturdu.

  1953’ten 1963’e kadar, United States Lines Paris Revue’nin genel yayın yönetmeni olması önerildi. 15000 adet basılan bu yıllık dergi 1963’e kadar ücretsiz olarak dağıtıldı. 1957’den itibaren Japonya, ABD ve 1959’da Brezilya, Arjantin ve Ortadoğu’da gezip resim yaptı. Çalışmalarının restrospektifleri 1959 gibi erken bir tarihte başladı.

  1976’da Academie des Beaux-Arts’a üye oldu. Sanatçı, şehirlerin süslenmesini, gündelik nesnelerin tasarımının geliştirilmesini ve kitle iletişim araçları tarafından düzenlenen kültürün azaltılmasını savundu. Dekoratif sanatlara, zanaatkarlığa ve mimariye etkili katkılarda bulundu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin