ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Maulbertsch, Franz Anton » Franz Anton Maulbertsch hayatı ve eserleri (1724 – 1796)

Franz Anton Maulbertsch hayatı ve eserleri (1724 – 1796)

Franz Anton Maulbertsch

Franz Anton Maulbertsch

Franz Anton Maulbertsch

Avusturyalı rokoko ressamı Franz Anton Maulbertsch 1724’te Langenargen’de doğdu. 1739’dan 1741’e kadar Viyana Güzel sanatlar Akademisi’nde Jacob van Schuppen yönetiminde eğitim aldı. 1750’de Akademi’nin resim yarışmasında birincilik ödülünü kazandı. Çeşitli İtalyan ressamlardan ve Rembrandt‘tan esinlendi. 1770 yılına kadar Akademi konseyine atandı.

1753 Viyana Josefstadt’taki Piarist Kilisesi’nin beş adet kubbe freskini tamamladı. Merkezde, Mary’nin gökyüzündeki imajının bir temsili bulunurken, marjları Eski ve Yeni Ahit’ten sahnelerle tamamladı. 1750’lerde ve 1760’larda Macaristan’da ve Avusturya’nın doğu kısımlarında çalıştı. Burada Waizen’deki katedralin heybetli fresklerini (Visitatio Mariae et Triumphus Trinitatis) yaptı.

Son yıllarında yaptığı Steinamanger Katedrali’nin freskleri İkinci Dünya Savaşı sırasında yok edildi. Ancak, 1795’teki Stephanus tavan freskleri tamamen korundu. Sanatçının virtüözlük düzeyinde renk hakimiyeti Kutsal Aile tablosu ve Viyana’daki Belvedere’deki portrelerde de açıkça görülmektedir. Renk ve ışık efektlerini kullanım tarzı, geç dönem Barok sanatının soyundan gelen empresyonizmin habercisi niteliği taşımaktadır. Bu yönüyle Avusturya Modernizminin önemli bir ilham kaynağı olmuştur. Oskar Kokoschka onu bir rol modeli olarak ilan etmiştir.

Franz Anton Maulbertsch eserleri

Aziz Jacobus’un Zaferi

Aziz Jacobus’un Zaferi

Jupiter ve Antiope

Jupiter ve Antiope

Meryem’in Yükselişi

Meryem’in Yükselişi