İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Luigi Mayer » Luigi Mayer Hayatı ve Eserleri

Luigi Mayer Hayatı ve Eserleri

  Luigi Mayer

  Luigi Mayer (1755 – 1803)

  Muhtemelen Alman asıllı oryantalist ressam Luigi Mayer 1755’te İtalya’da doğdu. Eserlerine Luigi Mayer Romano veya Aloysius Mayer Romanus olarak imza atmıştır. Birkaç yıl yaşadığı Roma’da 1771’de Accademia di San Luca’da öğrenci olarak bulunmuştur. Orada muhtemelen Giovanni Battista Piranesi’den sanat eğitimi aldığı düşünülmektedir.

  Daha sonra Napoli Kralı IV. Ferdinand ve Biscari prensleri Ignazio Paternò Castello için çalıştı (1719-1786). Jean-Pierre Houël ile birlikte Sicilya’ya gitti. Sanatçı, 1776-1792 yılları arasında Türkiye’nin İngiliz büyükelçisi olan Sir Robert Ainslie’nin yakın arkadaşıydı. Bu dönemdeki resim ve çizimlerinin büyük kısmını Ainslie için yaptı. Büyükelçi ile Anadolu’daki arkeoloji gezilerine ressam olarak katılan Luigi, sulu boyaların da imkân verdiği gibi pastel tonların hakim olduğu son derece zarif İstanbul reimlerine imza attı. Resimlerinin çoğu suluboya ve guvaş tekniğindeydi. Çok sayıda desen yaptı.

  1776-1794 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’nda seyahat etmiş ve Balkanlar’dan Yunan Adalarına, Türkiye ve Mısır’ı dolaşmıştır. Özellikle de antik anıtları ve Nil’e uzanan antik alanların manzaralarını ve eskizlerini resmettiği bilinmektedir.

  Eserlerin birçoğu Ainslie’nin koleksiyonunda toplanmıştır. Bu koleksiyon daha sonra British Museum’a sunulmuştur ve o dönemin Orta Doğu’su için değerli bir kaynak niteliği taşımaktadır.

  Avrupa’dan ve Asya’ya, Türkiye’den Görünümler (1801) çizimlerinden oluşan çok hacimli bir çalışmadır. Gravürler William Watts tarafından oyulmuştur.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin