İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Ernest Meissonier » Ernest Meissonier Hayatı ve Eserleri

Ernest Meissonier Hayatı ve Eserleri

  Ernest Meissonier

  Ernest Meissonier (1815 – 1891)

  Fransız akademik klasisist ressam Ernest Meissonier 1815’te Lyon’da doğdu. İlk olarak Jules Potier, ardından da Léon Cogniet’in atölyesinde çalıştı. İlk yıllarında Curmer ve Hetzel yayıncıları için illustrasyonlar yaptı. 1834’ten (19 yaşında) itibaren eserlerini düzenli olarak Fransız Salonunda sergiledi. 1840’ların ortalarından itibaren çok miktarda ödül aldı.

  Resimlerinin çoğu küçük ölçeklidir ve askeri ve tarihi konularla ilgilidir. Dakik ve titiz tekniği büyük ölçüde 17. yüzyıl Hollandalı ressamlarının çalışma tarzlarına benzemektedir. Fakat kostüm ve askeri teçhizat konusundaki hazırlık çalışmalarının belgesel yaklaşımı ve doğanın detaylı gözlemi (atların hareketlerini sistematik olarak analiz etmesi gibi) onu 19. yüzyıla bağlar.

  Büyük eserleri arasında, Solferino’da (1863), Napoleon III (1864), iç savaşın anılması (1848-49) tabloları bulunmaktadır. Meissonier çalışmalarını muazzam fiyatlara sattı ve 1846’da Poissy’de bazen Grande Maison olarak bilinen büyük bir konak satın aldı. Grande Maison, kış atölyesi ve ve yaz atölyesi olmak üzere iki büyük stüdyo içeriyordu.

  Alexandre Dumas gibi, on yedinci ve on sekizinci yüzyıl yaşamından sahnelerde uzmanlaşarak, Devrim öncesi ve sanayi öncesi Fransa zemininde şövalyelik ve erkeksi macera sahnelerini betimlemede büyük başarı sağladı.

  École des Beaux-Arts’a profesör olmayı umuyordu, ancak istediği randevu ona hiç verilmedi. 1861’de Abel de Pujol Güzel Sanatlar Akademisi üyesi oldu. 1875 yılında Michelangelo onuruna düzenlenen yüzüncü yıl festivali vesilesiyle Fransa Enstitüsü’nden Floransa’ya delege olarak gönderildi. Meissonier ahşap üzerine  yaptığı çalışmalarla hayranlık uyandıran bir ressamdı. Meissonier 31 Ocak 1891’de Paris’te öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin