ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Meissonier, Ernest » Ernest Meissonier hayatı ve eserleri (1815 – 1891)

Ernest Meissonier hayatı ve eserleri (1815 – 1891)

Ernest Meissonier

Ernest Meissonier

Ernest Meissonier

Fransız akademik klasisist ressam Ernest Meissonier 1815’te Lyon’da doğdu. İlk olarak Jules Potier, ardından da Léon Cogniet’in atölyesinde çalıştı. İlk yıllarında Curmer ve Hetzel yayıncıları için illustrasyonlar yaptı. 1834’ten (19 yaşında) itibaren eserlerini düzenli olarak Fransız Salonunda sergiledi ve 1840’ların ortalarından itibaren çok miktarda ödül aldı.

Resimlerinin çoğu küçük ölçeklidir ve askeri ve tarihi konularla ilgilidir. Dakik ve titiz tekniği büyük ölçüde 17. yüzyıl Hollandalı ressamlarının çalışma tarzlarına benzemektedir. Fakat kostüm ve askeri teçhizat konusundaki hazırlık çalışmalarının belgesel yaklaşımı ve doğanın detaylı gözlemi (atların hareketlerini sistematik olarak analiz etmesi gibi) onu 19. yüzyıla bağlar.

Büyük eserleri arasında, Solferino’da (1863), Napoleon III (1864), iç savaşın anılması (1848-49) tabloları bulunmaktadır.

École des Beaux-Arts’a profesör olmayı umuyordu, ancak istediği randevu ona hiç verilmedi. 1861’de Abel de Pujol Güzel Sanatlar Akademisi üyesi oldu. 1875 yılında Michelangelo onuruna düzenlenen yüzüncü yıl festivali vesilesiyle Fransa Enstitüsü’nden Floransa’ya delege olarak gönderildi. Meissonier ahşap üzerine  yaptığı çalışmalarla hayranlık uyandıran bir ressamdı. Meissonier 31 Ocak 1891’de Paris’te öldü.

Ernest Meissonier eserleri

Napolyon ve Ordusu

Napolyon ve Ordusu

Hareketlilik

Hareketlilik

Paris Kuşatması

Paris Kuşatması