İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Luis Egidio Melendez » Luis Egidio Melendez Hayatı ve Eserleri

Luis Egidio Melendez Hayatı ve Eserleri

  Luis Egidio Melendez

  Luis Egidio Melendez (1716 – 1780)

  İspanyol natürmort ressamı Luis Egidio Melendez 1716’da Napoli’de doğdu. İlk eğitimini minyatür ustası olan babasından aldı. Daha sonra babasının kuruluşuna ön ayak olduğu Madrid Kraliyet Sanat Akademisi’nde eğitim aldı. Ancak, Hem Meléndez hem de babası, kariyerini olumsuz etkileyecek olan bir olay nedeniyle akademiden atıldı. İtalya’da kendi başına çalıştıktan sonra 1753’te, Kral Ferdinand VI’nın bir siparişi üzerine babasına yardım etmek için Madrid’e döndü.

  1771’de, Charles III ve eşi Prenses Maria Luisa’dan Kraliyet Sarayı için bir dizi natürmort yapmak üzere bir sipariş aldı. Yaşamında önemli bir yere sahip olan bu kraliyet siparişi, 1776’da aniden iptal edilmiş olmasına rağmen, diğer yöneticiler sayesinde mütevazi bir başarıya yol açtı. 1778 yılına gelindiğinde, bu zengin ve gerçekçi resimler yeni inşa edilen Casita del Príncipe’ye taşındı.

  Yüzyıllar boyunca Goya’nın (1746-1828) başarısı nedeniyle göz ardı edilen Meléndez’in resimleri, bilim adamlarının yanı sıra koleksiyoncuların da ilgisini ve takdirini kazanmaya başladı. Sanatının kapsamlı teknik incelemesi de dahil olmak üzere modern bilimsel çalışmalar, son birkaç on yılda yeni bir ivme kazanmıştır.

  Meléndez natürmortlarını ciddi bir hürmet duygusuyla çizdi. Onu cezbeden şey, büyük temalar değil, gündelik hayatın olağan şeyleriydi. Gündelik hayatın normalliğine muazzam bir görsel ilgiyle bakıyordu. Meléndez’in her natürmort resmi, görsel olarak dikkat ve ilgi çekicidir.

  Kompozisyon oluşturmada harika bir teknik beceri ortaya çıkarır. Meléndez, nesnelerin sağlamlığını ve hassas dokusunu büyük bir ustalıkla kompozisyonlarına aktardı. Formlarına eşi görülmemiş bir anıtsallık kazandırmak için bir masa üstüne yerleştirilmiş nesnelerin alçak bir bakış açısı ve yakından görünümü kullanmıştır. Nesnelerin hacmini ortaya çıkarmak için güçlü aydınlatmanın kullanılması, olağanüstü betimleme becerisini göstermektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin