ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Melendez, Luis Eugenio » Luis Egidio Melendez hayatı ve eserleri (1716 – 1780)

Luis Egidio Melendez hayatı ve eserleri (1716 – 1780)

Luis Egidio Melendez

Luis Egidio Melendez

Luis Egidio Melendez

İspanyol natürmort ressamı Luis Egidio Melendez 1716’da Napoli’de doğdu. İlk eğitimini minyatür ustası olan babasından aldı. Daha sonra babasının kuruluşuna ön ayak olduğu Madrid Kraliyet Sanat Akademisi’nde eğitim aldı. Ancak, Hem Meléndez hem de babası, kariyerini olumsuz etkileyecek olan bir olay nedeniyle akademiden atıldı. İtalya’da kendi başına çalıştıktan sonra 1753’te, Kral Ferdinand VI’nın bir siparişi üzerine babasına yardım etmek için Madrid’e döndü.

1771’de, Charles III, Asturias Prensi (daha sonra Kral IV. Charles) ve eşi Prenses Maria Luisa’dan Kraliyet Sarayı için geniş bir dizi natürmort yapmak üzere bir sipariş aldı. Yaşamında önemli bir yere sahip olan bu kraliyet siparişi, 1776’da aniden iptal edilmiş olmasına rağmen, diğer yöneticiler sayesinde mütevazi bir başarıya yol açtı. 1778 yılına gelindiğinde, bu zengin ve gerçekçi resimler yeni inşa edilen Casita del Príncipe’ye taşındı.

Yüzyıllar boyunca Goya’nın (1746-1828) başarısı nedeniyle göz ardı edilen Meléndez’in resimleri, bilim adamlarının yanı sıra koleksiyoncuların da ilgisini ve takdirini kazanmaya başladı. Sanatının kapsamlı teknik incelemesi de dahil olmak üzere modern bilimsel çalışmalar, son birkaç on yılda yeni bir ivme kazanmıştır.

Luis Egidio Melendez eserleri

Balıklı Natürmort

Balıklı Natürmort

Cevizli Natürmort

Cevizli Natürmort

incir ve ekmekli natürmort

incir ve ekmekli natürmort

Akşam üstü

Akşam üstü

Kavun ve Armutlu Natürmort

Kavun ve Armutlu Natürmort

Portakallı Natürmort

Portakallı Natürmort