İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Adolph Menzel » Adolph von Menzel Hayatı ve Eserleri

Adolph von Menzel Hayatı ve Eserleri

  Adolph von Menzel

  Adolph von Menzel (1815 – 1905)

  Alman realist ressam Adolph von Menzel (Adolph Friedrich Erdmann von Menzel) 1815’te Breslau, Slesia’da doğdu. 1832’de babasının ölümü üzerine litografi çalışmalarının sorumluluğunu üstlendi. Bu konuda kendi kendini eğiten sanatçı, özellikle de Prusya tarihi ve II. Frederick’in hükümdarlığıyla ilgili çalışmalarıyla meşhur oldu. Bunları, 200 plakalık Great of Frederick the Great (1843-49) adlı eserin baskısı gibi benzer yayınlar için yaptığı illüstrasyonlar izledi. Bir süre sonra, Frederick the Great’in saray konserlerini konu alan Sanssouci ve The Ball Supper (1878) adlı eserleri ile şöhreti iyice arttı.

  Sanatına konu bulmak, sergileri ziyaret etmek ve diğer sanatçılarla tanışmak için seyahat etmesine rağmen, Menzel yaşamının çoğunu Berlin’de geçirdi.

  Daha sonraki dönemlerde 1840’lardan kalma küçük resimler ve çizimler için çalıştı. Bu iç, sokak ve manzara sahneleri Menzel’in sıra dışı yaklaşımını gözler önüne sermektedir. Konuları, yüksek veya alçak açılardan izleyen, gruplandırma ve çerçeveleme noktasında yeni denemeler geliştiren çalışmaları farklı konuları ele almaktadır. 

  Endüstri konularına yenilikçi çalışmaları, Rolling Mill (1875), Balkonlu Oda (1845) ve Sanatçının Oturma Odasındaki Kardeşi (1847) gibi eserleri, Fransa’daki empresyonist hareketin daha sonraki gelişmelerine zemin hazırlamıştır. Işığın etkilerine ve açık fırça darbelerinin kullanımına yönelik hassasiyeti dikkat çekici bir fark oluşturmuştur.

  Paris’teki Académie des Beaux-Arts ve Londra Kraliyet Akademisi üyesi oldu. 1905’te Berlin’de ölümünden sonra cenaze töreni tabutunun arkasından yürüyen Kaiser tarafından yönetildi.


  SANATÇININ TÜM ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI

  Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin