ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Merson, Luc Olivier » Luc-Olivier Merson hayatı ve eserleri (1846 – 1920)

Luc-Olivier Merson hayatı ve eserleri (1846 – 1920)

Luc-Olivier Merson

Luc-Olivier Merson
Luc-Olivier Merson

Fransız akademik klasisist ressam Luc-Olivier Merson 1846’da Paris’te doğdu. İlk eğitimini École de Dessin’de Gustave Chassevent’den ve ardından École des Beaux-Arts’ta Isidore Pils’ten aldı. İlk çalışmalarını 1866’da Paris Salon’da sergiledi ve üç yıl sonra Prix de Rome ödülüne layık görüldü. İtalya’da geçirdiği beş yıl boyunca sanatına yönelik dini ve tarihi konularda yoğunlaştı.

1875’te Fransa’ya döndü ve Société des artistes français’in sergisinde birincilik ödülünü kazandı. Merson’un en iyi bilinen tablolarından biri olan “Notre-Dame de Paris”i bitirdi. Gizemli Gotik imgeleriyle, tarzı, o zamana kadar gelişen Sembolist hareketin etkisini yansıtır. Çok sayıda sipariş aldı.

1900’lerden itibaren Fransız postası ve Monaco postası için posta pulları tasarladı. 1903’te Académie Vitti’de ders vermeye başladı. 1908 yılına kadar, Fransa Merkez Bankası tarafından ülkenin banknotlarının bazılarına yönelik bir dizi tasarım oluşturmak için sözleşme imzaladı. 1906-1911 yılları arasında École des Beaux-Arts’ta Clément Serveau gibi öğrencilere ders verdi. Fransız kültürüne olan katkılarından dolayı Onur Ödülü’ne layık görüldü.

1920’de Paris’te öldü, eserleri Empresyonistler ve diğer sanatsal hareketlerin eserlerinde görülen avangard sanat formlarının ezici popülaritesinin bir sonucu olarak büyük ölçüde unutuldu.

Luc-Olivier Merson eser örnekleri

Notre Dame’ın Kanburu

Notre Dame’ın Kanburu

Figür Etüdü

Figür Etüdü

Hakikat

Hakikat

Mısır’da Huzur

Mısır’da Huzur