İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Gabriel Metsu » Gabriel Metsu Hayatı ve Eserleri

Gabriel Metsu Hayatı ve Eserleri

  Gabriel Metsu

  Gabriel Metsu (1629 – 1667)

  Hollandalı (Dutch) barok dönem ressamı Gabriel Metsu 1629’da Leiden’de doğdu. Bir ressam ve halı tasarımcısının oğludur. Sanat eğitimine ne zaman başladığı kesin olarak bilinmemektedir. Claes Pietersz’in çırağı olduğu düşünülmektedir. 1648’de Leiden’da St. Luke’un ressamlar locasının kurucu üyelerinden biri oldu.

  O dönemden kalan tek resim, Ecce Homo (1640’ların sonunda) adlı eseridir. Metsu, yaklaşık 1650 yılına kadar Leiden’de kaldı, bu sırada geçici olarak Utrecht’e taşındı. Burada muhtemelen Alman ressamı Nicolaus Knüpfer ile çalıştı. Leiden’e 1652’de Leden’e döndü ve doğrusal perspektiften oluşan ve doğal ışığı tasvir eden eserler yaptı.

  1654’te Amsterdam’a yerleşti. Orada daha küçük bir ölçeklerde resim yapmaya ve açık ve karanlık arasındaki kontrastı artırmaya başladı. Pazar yerleri ve iç mekanları çalıştı. Aynı zamanda, bu konuları tercih eden çağdaşları Gerrit Dou ve Gerard ter Borch gibi, yerli aktivitelere katılan genç kadın portreleri çalıştı.

  Karısını Saint Cecilia (1663) adlı eserinde olduğu gibi sıklıkla bir model olarak kullandı. Onun en tanınmış eserleri arasında Amsterdam’da Sebze Pazarı (1657-61), Kreşe Ziyaret (1661), Hasta Çocuk (1664–66) ve Mektup Yazan Kadın (c. 1664-66) ) bulunmaktadır.

  1653-54 civarında, Metsu figürlerini iç mekanlara yerleştirmeye başladı ve tür sahnelerinde uzmanlaştı. Yaşlı insanlar, Metsu’nun Amsterdam’daki ilk yıllarında Dou’dan en sevdiği tematik alıntılar arasındaydı. Metsu genellikle ya evcil hayvan besleyen, pazarda mal satan ya da bu erzak için bakkaldan alışveriş yapan genç kadınları resmederdi. Çoğu zaman, bir Metsu resminin konusu popüler bir sembole dayanıyordu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Gabriel Metsu Adaletin Zaferi
  Gabriel Metsu Mektup Yazan Kadın
  Gabriel Metsu Mektup Yazan Adam
  Gabriel Metsu Hasta Çocuk

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin