İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Georges Michel » Georges Michel Hayatı ve Eserleri

Georges Michel Hayatı ve Eserleri

  Georges Michel

  Georges Michel (1763 – 1843)

  Fransız ressam Georges Michel 1763’de Paris’de doğdu. İlk eğitimini 1775 yıllarında ressam Leduc’a çıraklık yaparak aldı. Daha sonra, Normandiya, İsviçre ve Almanya’ya seyahat etti. 1780’lerde 17. yüzyıla ait bazı Hollanda resimlerini kopyaladı ve 1790’a kadar, Paris’in banliyölerinde dolaştı ve ressam Lazare Bruandet ile arkadaş oldu.

  1791’de ilk kez Paris Salonunda sergide yer aldı ve çalışmalarını 1814’e kadar düzenli olarak sergiledi. Jean-Louis Demarne ve Jacques-Franasois Swebach gibi, hem popüler manzara hem de yaşam sahneleri ressamları ile işbirliği yaptı.

  Ayrıca özel koleksiyonculara yönelik eserleri restore etti ve 1800’e kadar Louvre Müzesi’nde Flaman ve Hollanda resimlerinin restaratörü olarak çalıştı. Bu sayede Rembrandt, Ruisdael ve Meindert Hobbema gibi 17. yüzyılın büyük Hollanda ustalarının teknikleri hakkında bilgi sahibi oldu.

  1808 yılında kısa bir süre için bir stüdyo açtıktan sonra Paris’teki Rue de Cléry’deki bir mağazada mobilya ve sanat eserleri satmaya başladı. O yıllarda, yakındaki bir stüdyoda resim çalışmalarına devam etti. Bu dönemde eserleri, ışığın mekansal olarak farklı düzlemlere bölündüğü, çeşitliliği ve zenginliği sağlayan, sade bir manzara resminin gelişmesiyle olgunluğa ulaştı.

  1820’lerde, resmi sanat çevrelerinden uzaklaştı ve Baron d’Ivry’nin himayesine girdi. Dramatik ışık kullanımı, açık ve yüklü bir fırça darbeleri gösteren geç dönem çalışmalarının büyük bir kısmı Barbizon Okulu ressamları Charles Émile Jacque ve Jules Dupré‘yi etkilemiştir. Michel, 1843 yılının haziran ayında Paris’te öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Georges Michel Değirmenli Manzara
  Georges Michel Fırtına
  Georges Michel Değirmen

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin