İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Jean François Millet » Jean François Millet Hayatı ve Eserleri

Jean François Millet Hayatı ve Eserleri

  Jean François Millet

  Jean François Millet (1814 – 1875)

  Fransız Barbizon ekolü ressam Jean François Millet 1814’te Greville yakınlarındaki Gruchy’de doğdu. Sanatçı gençliğini tarla işlerinde çalışarak geçirdi. 19 yaşına geldiğinde Cherbourg’da sanat eğitimine başladı. 1837’de Paris’e geldi ve 1839 sonlarına kadar Paul Delaroche‘in atölyesinde çalıştı.

  1840 Salon sergisi için girişimde bulundu ancak reddedildi. Bunun üzerine sanatçı Cherbourg’a döndü ve 1841 yılı boyunca burada kaldı. Bu sürede portre üzerine çalıştı. Sütçü ve büyük boy pastel çalışması binicilik dersi tablosu ile 1844 yılında ilk çıkışını yakaladı. Bu çalışmalarında 1840’larda kullandığı tipik bir şehvetli karakterin önemli izleri bulunmaktadır. Millet, 1840’ların ortalarında Paris’te Constant Troyon, Narcisse Diaz, Charles Jacque ve Théodore Rousseau gibi Barbizon okuluyla ilişkilendirilen sanatçılarla arkadaş oldu. 1847’de Salondaki ilk başarısı Ağaçtan Düşen Oidipus tablosunun sergilenmesiyle geldi.

  1850’li yıllardaki ana teması olan çiftlik yaşamı ve köylüler konulu tabloları ile 1848 salonunda ilk önemli sergisini yaptı. Bu eserlerin önemli bir kısmı daha sonra bir yangında tahrip oldu. 1849 yılında, büyük bir sıkıntı döneminden sonra, Fontainebleau ormanında yerleşmek üzere Paris’i terketti. Köylü resimleri sergilemeye devam etmesi ve sosyalistliği periyodik bir baskı ile karşı karşıya kalmasına neden oldu. Milletin pozisyonunu savunan dönemin yazarları, onun resimdeki yaklaşımının temel olarak klasik doğasını vurgular.

  Millet, yıllarca süren hazırlık çalışmaları sırasında, köylülerin günlük yaşamlarındaki tekrar ve yorgunluk hissini en iyi nasıl aktarabileceğini düşündü. Her kadının sırtına çizilen çizgiler yere iniyor ve sonra onların bitmeyen, yıpratıcı emeğine benzer tekrarlayan bir hareketle geri çıkıyor. Ufuk boyunca, batan güneş, ön plandaki büyük gölgeli figürlerin aksine, bol tahıl yığınlarıyla çiftliğin siluetini oluşturur. 1860’ların ortalarında tablolarına talep başladı. Resmi tanınma, 1867 sergisindeki dokuz büyük tablosundan sonra 1868 yılında gerçekleşti. Millet’in resimlerinin önemli kısmı Boston Güzel Sanatlar Müzesi ve Louvre’da bulunmaktadır.

  Millet, özellikle erken döneminde Vincent van Gogh için önemli bir ilham kaynağıydı. Millet ve çalışmalarından Vincent’ın kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplarda birçok kez bahsedilmiştir. Millet’in geç dönem manzaraları, Claude Monet’nin Normandiya kıyılarına ilişkin resimlerine etkili referans noktaları oluşturmuştur. Yapısal ve sembolik içeriği Georges Seurat’ı da etkilemiştir.


  SANATÇININ TÜM ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  ESER ÖRNEKLERİ

  Jean Francois Millet İplik Eğiren Kadın
  Jean Francois Millet Öğlen Molası
  Jean François Millet Başak Toplayanlar
  Jean François Millet Patates Ekimi
  Jean François Millet Angelus Akşam Duası
  Jean François Millet Tohum Eken Çiftçi
  Jean François Millet Tahıl Eleyen Adam

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin