ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Mondrian, Piet » Piet Mondrian hayatı ve eserleri (1872 – 1944)

Piet Mondrian hayatı ve eserleri (1872 – 1944)

Piet Mondrian

Piet MondrianPiet Mondrian

Hollandalı De Stijl ekolü ressam Piet Mondrian 1872’de Amersfoort’da doğdu. 1892’den 1897’ye kadar Amsterdam’daki Rijksakademie van Beeldende Kunsten’de eğitim aldı. 1908 yılına kadar Zeeland’daki Domburg’a yaptığı yıllık geziler sürecinde çalışmalarında doğallık, empresyonizm ve sembolizm etkileri görülür. 1909’da Amsterdam Stedelijk Müzesinde büyük bir sergi düzenledi ve aynı yıl Teosofi Cemiyeti’ne katıldı.

1909 ve 1910’da pointilizmi denedi ve 1911’de kübizme yöneldi. 1911’de Amsterdam’da düzenlenen ilk Moderne Kunstkring sergisinde Georges Braque ve Pablo Picasso‘nun orijinal kübist eserlerini gördükten sonra Paris’e taşınmaya karar verdi. Burada 1912’den 1914’e kadar bağımsız bir soyut stil geliştirmeye başladı. Hollanda’da iken I. Dünya Savaşı çıkıp Paris’e dönemeyince çalışmalarındaki renklerini ve geometrik şekillerini daha da azalttı ve obje olmayan Neoplastik stilini formüle etti. 1917’de De Stijl’in kurucularından biri oldu.

Theo van Doesburg, Bart van der Leck ve Georges Vantongerloo’nun yer aldığı bu grup, soyutlama ve sadeleştirme ilkelerini resim ve heykelin ötesinde mimariye ve grafik ve endüstriyel tasarıma taşımaya çalıştılar. Mondrian’ın soyut sanat üzerine yazıları, periyodik olarak çıkan De Stijl’de yayınlandı. Temmuz 1919’da Paris’e döndü ve 1923’te De Stijl grubu ile ortak sergide yer aldı. Ancak, Van Doesburg’un 1925’te yaptığı çalışmalara köşegen unsurları yerleştirmesinden sonra gruptan çekildi.

II. Dünya Savaşı, Mondrian’ı 1938’de Londra’ya ve ardından 1940 Ekim’inde New York’a yerleşmeye zorladı. New York’ta Amerikan Soyut Sanatçılarına katıldı ve Neoplastisizm üzerine metinler yayınlamaya devam etti. 1942’de ilk kişisel sergisi New York’taki Valentine Dudensing Gallery’de gerçekleşti. Mondrian, 1 Şubat 1944’te New York’ta öldü.Piet Mondrian Eserleri

Piet Mondrian Plaja Bakış Domburg

Plaja Bakış Domburg

Piet Mondrian Kompozisyon No 05

Kompozisyon No 05

Piet Mondrian dört çizgi ve grili kare

dört çizgi ve grili kare

Piet Mondrian Kahverengi ve Grili Kompozisyon

Kahverengi ve Grili Kompozisyon

Piet Mondrian Renk Alanlı Oval Kompozisyon

Renk Alanlı Oval Kompozisyon

Piet Mondrian Mavi Kırmızı ve Sarılı Kompozisyon

Mavi Kırmızı ve Sarılı Kompozisyon

Piet Mondrian Kırmızı Sarı ve Mavili Kompozisyon

Kırmızı Sarı ve Mavili Kompozisyon