İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Piet Mondrian » Piet Mondrian Hayatı ve Eserleri

Piet Mondrian Hayatı ve Eserleri

  Piet Mondrian

  Piet Mondrian (1872 – 1944)

  Hollandalı De Stijl ekolü ressam Piet Mondrian 1872’de Amersfoort’da doğdu. 1892’den 1897’ye kadar Amsterdam’daki Rijksakademie van Beeldende Kunsten’de eğitim aldı. 1908 yılına kadar Zeeland’daki Domburg’a yaptığı yıllık geziler sürecinde çalışmalarında doğallık, empresyonizm ve sembolizm etkileri görülür. 1909’da Amsterdam Stedelijk Müzesinde büyük bir sergi düzenledi ve aynı yıl Teosofi Cemiyeti’ne katıldı.

  1909 ve 1910’da pointilizmi denedi ve 1911’de kübizme yöneldi. 1911’de Amsterdam’da düzenlenen ilk Moderne Kunstkring sergisinde Georges Braque ve Pablo Picasso‘nun orijinal kübist eserlerini gördükten sonra Paris’e taşınmaya karar verdi. Burada 1912’den 1914’e kadar bağımsız bir soyut stil geliştirmeye başladı.

  Hollanda’da iken I. Dünya Savaşı çıkıp Paris’e dönemeyince çalışmalarındaki renklerini ve geometrik şekillerini daha da azalttı ve obje olmayan Neoplastik stilini formüle etti. 1917’de De Stijl’in kurucularından biri oldu.

  Theo van Doesburg, Bart van der Leck ve Georges Vantongerloo’nun yer aldığı bu grup, soyutlama ve sadeleştirme ilkelerini resim ve heykelin ötesinde mimariye ve grafik ve endüstriyel tasarıma taşımaya çalıştılar. Mondrian’ın soyut sanat üzerine yazıları, periyodik olarak çıkan De Stijl’de yayınlandı. Temmuz 1919’da Paris’e döndü ve 1923’te De Stijl grubu ile ortak sergide yer aldı. Ancak, Van Doesburg’un 1925’te yaptığı çalışmalara köşegen unsurları yerleştirmesinden sonra gruptan çekildi.

  II. Dünya Savaşı, Mondrian’ı 1938’de Londra’ya ve ardından 1940 Ekim’inde New York’a yerleşmeye zorladı. New York’ta Amerikan Soyut Sanatçılarına katıldı ve Neoplastisizm üzerine metinler yayınlamaya devam etti. 1942’de ilk kişisel sergisi New York’taki Valentine Dudensing Gallery’de gerçekleşti. Mondrian, 1 Şubat 1944’te New York’ta öldü.


  SANATÇININ TÜM ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Piet Mondrian Plaja Bakış Domburg
  Piet Mondrian Kompozisyon No 05
  Piet Mondrian Dört Çizgi ve Grili Kare
  Piet Mondrian Kahverengi ve Grili Kompozisyon
  Piet Mondrian Renk Alanlı Oval Kompozisyon
  Piet Mondrian Mavi Kırmızı ve Sarılı Kompozisyon
  Piet Mondrian Kırmızı Sarı ve Mavili Kompozisyon

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin