ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Moore, Albert Joseph » Albert Joseph Moore hayatı ve eserleri (1841 – 1893)

Albert Joseph Moore hayatı ve eserleri (1841 – 1893)

Albert Joseph Moore

Albert Joseph MooreAlbert Joseph Moore

İngiliz akademik klasik ressam Albert Joseph Moore 1841’de York’da doğdu. İlk eğitimini York’taki St. Peter Okulu’nda ve babasından aldı. 1855’te Londra’ya geldi ve 1858 yılına kadar Kraliyet Akademisi sanat okuluna devam etti. İlk eserleri Ruskin’in etkisini gösterir. 1859’da mimar William Eden Nesfield ile birlikte Fransa’ya gitti. 1860’lı yıllarda Morris, Marshall, Faulkner and şirketi için fayans, duvar kağıdı ve vitray tasarlarken, duvar ressamı olarak çalışmalarına devam etti. Bu süre zarfında çalışmaları belirgin bir neo-klasik karakter almaya başladı. Yine bu dönemde British Museum’daki Elgin mermerleri üzerine kapsamlı bir çalışma yaptı. Dekoratif, renk uyumları konusundaki kaygısı 1860’ların ortalarındaki resimlerinde belirginleşti. Eserlerinde tek kadın figürleri, neo-klasik perdelik ve çiçek aksesuarları estetik anlayışının önemli bölümünü oluşturdu.

1864’te Kraliyet Akademisi’nde, figürlerdeki uzuvların zarif pozları ve perdelerin zarif kıvrımları ile dikkat çeken The Seasons adlı bir sergi düzenledi. Bundan böyle kendisini tamamen bu resim tarzına adadı ve her resmi, gerçek Hellen ruhu üzerinde çalışılmış, insan biçimini temel alan, poz ve renkte dikkatlice düşünülmüş ve ayrıntılı bir uyumu yansıttı. Moore’un resimlerinin temel çekiciliği, figürlerin örtülü olduğu, doku benzeri giysilerin zarif tonlarında yatıyordu. Moore hayranlarını gerçek sanat uzmanları arasında buldu. Eserleri tamamlanmadan önce satılıyordu.

Acı verici ve tedavi edilemez bir hastalıktan muzdarip olmasına rağmen, ömrünün sonuna kadar çalıştı.

Albert Joseph Moore Eserleri

Albert Joseph Moore Yaz Akşamı

Yaz Akşamı

Albert Joseph Moore Rüya Görenler

Rüya Görenler

Albert Joseph Moore Kuşlar

Kuşlar

Albert Joseph Moore Gümüş

Gümüş

Albert Joseph Moore Elmalar

Elmalar

Albert Joseph Moore Yaz Ortası

Yaz Ortası

Albert Joseph Moore Martılar

Martılar

Albert Joseph Moore Hikayenin Sonu

Hikayenin Sonu

Albert Joseph Moore Okuyucu

Okuyucu

Albert Joseph Moore Bahçede

Bahçede

Albert Joseph Moore Hayale Dalış

Hayale Dalış