İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Albert Joseph Moore » Albert Joseph Moore Hayatı ve Eserleri

Albert Joseph Moore Hayatı ve Eserleri

  Albert Joseph Moore

  Albert Joseph Moore (1841 – 1893)

  İngiliz akademik klasik ressam Albert Joseph Moore 1841’de York’da doğdu. İlk eğitimini York’taki St. Peter Okulu’nda ve babasından aldı. 1855’te Londra’ya geldi ve 1858 yılına kadar Kraliyet Akademisi sanat okuluna devam etti. İlk eserleri Ruskin’in etkisini gösterir. 1859’da mimar William Eden Nesfield ile birlikte Fransa’ya gitti. 1860’lı yıllarda Morris, Marshall, Faulkner and şirketi için fayans, duvar kağıdı ve vitray tasarlarken, duvar ressamı olarak çalışmalarına devam etti. 

  Bu süre zarfında çalışmaları belirgin bir neo-klasik karakter almaya başladı. Yine bu dönemde British Museum’daki Elgin mermerleri üzerine kapsamlı bir çalışma yaptı. Dekoratif, renk uyumları konusundaki kaygısı 1860’ların ortalarındaki resimlerinde belirginleşti. Eserlerinde tek kadın figürleri, neoklasik perdelik ve çiçek aksesuarları estetik anlayışının önemli bölümünü oluşturdu.

  1864’te Kraliyet Akademisi’nde, figürlerdeki uzuvların zarif pozları ve perdelerin zarif kıvrımları ile dikkat çeken The Seasons adlı bir sergi düzenledi. Bundan böyle kendisini tamamen bu resim tarzına adadı. Her resmi, gerçek Hellen ruhu üzerinde çalışılmış, insan biçimini temel alan, poz ve renkte dikkatlice düşünülmüş ve ayrıntılı bir uyumu yansıttı.

  Moore’un resimlerinin temel çekiciliği, figürlerin örtülü olduğu, doku benzeri giysilerin zarif tonlarında yatıyordu. Moore hayranlarını gerçek sanat uzmanları arasında buldu. Eserleri tamamlanmadan önce satılıyordu.

  Acı verici ve tedavi edilemez bir hastalıktan muzdarip olmasına rağmen, ömrünün sonuna kadar çalıştı.


  SANATÇININ TÜM ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Albert Joseph Moore Yaz Akşamı
  Albert Joseph Moore Rüya Görenler
  Albert Joseph Moore Kuşlar
  Albert Joseph Moore Gümüş
  Albert Joseph Moore Beads
  Albert Joseph Moore Sarı Yakut
  Albert Joseph Moore Yasemin
  Albert Joseph Moore Badminton
  Albert Joseph Moore Safir
  Albert Joseph Moore Saç Tokası

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin