İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Giorgio Morandi » Giorgio Morandi Hayatı ve Eserleri

Giorgio Morandi Hayatı ve Eserleri

  Giorgio Morandi

  Giorgio Morandi (1890 – 1964)

  İtalyan Fütürizm ve Modern Realizm ressamı Giorgio Morandi Bologna’da dünyaya geldi. 1907’den 1913’e kadar Accademia di Belle Arti di Bologna’da okudu. 1909’da babasının ölümünden sonra aile Via Fondazza’ya taşındı. Geleneklerini 14. yüzyıl resmine dayandıran Accademia’da Morandi, Rembrandt üzerine kitaplar okudu. Bu sayede kendi kendine gravür yapmayı öğrendi. Hocaları, tarzındaki değişiklikleri onaylamasa da, çalışmalarında mükemmeldi.

  Morandi tüm hayatını Bologna’da geçirmesine rağmen Cézanne, Derain ve Picasso’nun eserlerinden etkilenmiştir. 1910’da Giotto, Masaccio, Piero della Francesca ve Paolo Uccello gibi sanatçıların eserlerinin üzerinde derin bir etki bıraktığı Floransa’yı ziyaret etti. 1914’te Fütürist bir tarza kısa bir ara verdi. Aynı yıl, Bologna’daki ilkokullar için çizim eğitmeni olarak atandı ve 1929’a kadar bu görevde kaldı.

  Sanatçının Metafizik resim (Pittura Metafisica) aşaması 1918’den 1922’ye kadar sürdü. Bu onun son büyük üslup değişikliği oldu. Bundan sonra, giderek birleştirici bir atmosferik sis içinde düzenlenmiş ince tonlara ve nesnelere odaklanarak sanatının yaşamının geri kalanında gideceği yönü belirledi. 1928’den itibaren, Venedik Bienali’nin bazı sergilerine, Roma’daki Quadriennale’ye katıldı ve ayrıca farklı İtalyan ve yabancı şehirlerde sergiler düzenledi.

  Kariyeri boyunca, birkaç otoportre dışında neredeyse yalnızca natürmortlara ve manzaralara odaklandı. Ton, renk ve kompozisyon dengesine karşı büyük bir hassasiyetle çalıştı. Aynı tanıdık şişeleri ve vazoları, uygulama basitliği ile dikkat çeken resimlerde tekrar tekrar tasvir etti. Üretken bir ressam olarak 1350 kadar yağlı boya tablo yaptı.

  1993 yılında Marilena Pasquali ve Bologna Belediyesi, kız kardeşi Maria Teresa Morandi’nin eserlerini ve aileye ait olan atölyesini bağışlaması sayesinde Giorgio Morandi Müzesi’ni kurdu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin