İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Daniel Hernandez Morillo » Daniel Hernandez Morillo Hayatı ve Eserleri

Daniel Hernandez Morillo Hayatı ve Eserleri

  Daniel Hernandez Morillo

  Daniel Hernandez Morillo (1856 – 1932)

  Perulu Akademik Klasisist ressam Daniel Hernandez Morillo 1856’da Salcabamba’da doğdu. Annesi Perulu, babası İspanyoldu. Dört yaşında Lima’ya getirildi. On dört yaşında Altına Hücum sırasında Kaliforniya’da portre ressamı ve olarak çalışan İtalyan asıllı Leonardo Barbieri’nin stüdyolarında sanat eğitimine başladı.

  Barbieri Lima’dan ayrılınca, Hernández onun sanat derslerini devraldı. 1872’de, Başkan Manuel Pardo hükümetinden Avrupa’da öğrenim görmesini sağlayan bir hibe kazanan “Sokrates’in Ölümü”nün bir versiyonunu çizdi. 1874’te Peru’dan ayrıldı.

  Paris’e vardıktan sonra, ona Roma’da okumasını tavsiye eden Perulu arkadaşı Ignacio Merino ile tanıştı. Bu tavsiye uyan sanatçı diğerlerinin yanı sıra Marià Fortuny ile çalışarak dokuz yıl Roma’da kaldı. 1883’te Paris’e döndü. Orada yaşayan İspanyolca konuşan sanatçılardan oluşan “Sociedad de Pintores Españoles” başkanı seçildi. Aynı zamanda “Société des Artistes Français” üyesiydi ve Salon’da düzenli olarak sergilere katıldı.

  1912’de Montevideo, Buenos Aires ve Roma’ya gitti ve 1918’de Paris’e döndü. Kısa bir süre sonra, küçük kardeşi Inocencio Dominik Tarikatı’nda önemli bir liderlik pozisyonu elde etti ve muhtemelen onun etkisiyle Başkan José Pardo Hernández’in yeni bir sanat okulunun yaratılmasına katılmasını istedi.

  1919’da “Escuela Nacional Superior Autónoma de Bellas Artes” açıldı. Kurumun ilk Direktörü Hernández oldu. 1932’deki ölümüne kadar bu görevi sürdürdü. Doğum yerinin yakınında, Pampas şehrini kapsayan bir bölgeye onun adı verildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Daniel Hernandez Morillo Balkonda
  Daniel Hernandez Morillo Bir Kadın Portresi
  Daniel Hernandez Morillo Bulvarda Roma
  Daniel Hernandez Morillo Uzanan Kadın

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin