İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / M » Frans Mortelmans Hayatı ve Eserleri

Frans Mortelmans Hayatı ve Eserleri

  Frans Mortelmans

  Frans Mortelmans (1865 – 1936)

  Belçikalı Klasisist ressam Frans Mortelmans 1865’de Antwerp’de doğdu. 1876’dan 1886’ya kadar Lucas Victor Schaefels ve Charles Verlat yönetiminde Antwerp Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gördü. Daha sonra Akademi’nin yüksek bölümüne devam etti. Burada Albrecht De Vriendt ve Frans Van Leemputten ile çalıştı.

  Hayatını Berchem Belediye Akademisi’ndeki öğretmenlik yaparak kazandı. Kariyerinin son yıllarında, 1835’te emekli olana kadar, felç geçiren ofis müdürünün yerine Akademideki görevini sürdürdü. Akademideki en ünlü öğrencilerinden ikisi Joris Minne ve Antoon Mastboom’du. Ayrıca, sanat koleksiyonu Mayer van den Bergh Müzesi koleksiyonunun temelini oluşturan Fritz Mayer van den Bergh’in baldızı Kontes Romania du Bois d’Aische’ye özel dersler verdi. Sanatçı ayrıca deniz ressamı olan yeğeni Franck Mortelmans’ı (1898-1986) da eğitti.

  Frans Mortelmans, 20. yüzyılın başlarında Flanders’ta gelişen sanat topluluklarına aktif olarak katıldı. Kardeşi Lodewijk gibi, Anvers sanat topluluğu ‘De Scalden’in bir üyesiydi. Topluluğun başlangıçta iki amacı vardı: Dekoratif sanat sergilerinin düzenlenmek ve resmi geçit törenlerinin ve karnaval geçitlerinin sanatsal tasarımını yapmak. Mortelmans, çalışmalarını ‘De Scalden’ tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerde ve yerel sanat toplulukları ‘Arte Et Labore’ ve ‘De Distel’ tarafından düzenlenen etkinliklerde sergiledi. Ayrıca Antwerp, Mechelen’deki resmi salon ve karma sergilere katıldı.

  Hayatı boyunca başarılı oldu. Yurtiçinde ve yurtdışında önemli müşterileri oldu. 1903’te, suluboyalarından biri Antwerp Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi tarafından satın alındığında Belçika’da resmi olarak tanındı. 1932’de Leopold Nişanı aldı.

  Sanatçı, kariyerine yaşam sahneleri de dahil olmak üzere portre ve figür ressamı olarak başladı. 1892’den itibaren, neredeyse sadece çok dekoratif ve uyumlu bir şekilde oluşturulmuş natürmortlar ve çiçek parçaları boyadı. Bu eserler sayesinde itibarını kazandı. Özellikle pembe güllü kompozisyonları oldukça değerlidir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Frans Mortelmans Çiçek Buketi
  Frans Mortelmans Vazoda Pembe Güller
  Frans Mortelmans Güllerle Natürmort
  Frans Mortelmans İki Adet Pembe Bulgar Prensi Gülü

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin