İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Leopold Carl Müller » Leopold Carl Müller Hayatı ve Eserleri

Leopold Carl Müller Hayatı ve Eserleri

  Leopold Carl Müller

  Leopold Carl Müller (1834 – 1892)

  Avusturyalı Oryantalist ressam Leopold Carl Müller 1834’de Dresden’de doğdu. Viyana Akademisi’nde Karl von Blaas ve Christian Ruben’in öğrencisi oldu. Babasının ölümünden sonra ailesini geçindirmekle yükümlü olduğu için sekiz yıl Viyana Figaro’da illüstratör olarak çalıştı.

  Daha sonra eğitimine devam ederek, tekrar tekrar İtalya ve Mısır’ı ziyaret etti. İtalya ve Macaristan’daki popüler yaşamdan bir dizi tablo aracılığıyla adını duyurdu.

  1860’ların sonlarında, Eugene Fromentin‘in çalışmalarından ilham aldığı ve daha sonra dikkatini Oryantalist türe çevirdiği Paris’i ziyaret etti. 1877’de Viyana Akademisi’nde profesör ve daha sonra 1890-91 yıllarında rektör olarak görev aldı. Öğrencileri arasında Ludwig Deutsch, Paul Joanowitch, Jean Discart ve Charles Wilda gibi bazı oryantalistler vardı.

  Kız kardeşleri, her ikisi de Avusturya’da portre resimleriyle tanınan ressamlar Marie Müller (1847-1935) ve Berta Müller (1848-1925) idi. Hayatı boyunca birçok kez Mısır’a gitti ve çoğu zaman altı ay kadar orada kaldı. 1879’da beşinci ziyaretinde yeğeni ve öğrencisi Rudolf Swoboda ile birlikte seyahat etti.

  57 yaşında, şimdi Viyana’nın bir parçası olan Weidlingau’da öldü ve Viyana’daki “Zentralfriedhof” (“Merkez Mezarlığı”)’na gömüldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Leopold Carl Müller Ama Dilenci
  Leopold Carl Müller Almeh
  Leopold Carl Müller Nefusa
  Leopold Carl Müller Mısırlı Dansöz

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin