İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı N » Jean Marc Nattier » Jean Marc Nattier Hayatı ve Eserleri

Jean Marc Nattier Hayatı ve Eserleri

  Jean Marc Nattier

  Jean Marc Nattier (1685 – 1766)

  Fransız Rokoko Ressamı Jean Marc Nattier 1685’te Paris’te doğdu. İlk eğitimini babasından ve amcasından aldı.  15 yaşında iken Kraliyet Akademisi’nden bir desen ödülü kazanarak sanatçı yeteneğini gösterdi. Rubens’in Lüxemburg müzesindeki tablolarının gravür desenlerini yapma teklifini kabul ederek Roma’ya gitmekten vazgeçti.

  1703’te Kraliyet Akademisi’ne kabul edildi. 1715’te resim akademisi kendisinden Güzel Sanatların Koruyucusu Apollon konulu bir tablo yapması istediyse de, akademi üyelerinin fikir değiştirmesi üzerine Hollandaya gitti. Büyük Petro kendisine Poltava Savaşı konulu bir tablo ile saray adamlarının, İmparatoriçenin ve nihayet kendisinin portrelerini ısmarladı.

  Bu sipariş Nattier’in tanınmasında büyük rol oynadı. Ne varki banker John Law yüzünden varını yoğunu kaybedince Watteau ile birlikte Crozat için desenler çizmeyi kabul etti. En güzel portreleri, şüphesiz Versailles’deki Kral ailesi resimleridir. Bu tablolarda psikolojik gerçek, zarafet ve incelik, elbiselerin göz alıcılığı en yüksek derecesine varır.

  1720’deki mali çöküş, kendisini tüm enerjisini daha kazançlı olan portre çekmeye adamak zorunda kalan Nattier’i neredeyse mahvetti. Louis XV’in sarayındaki hanımların ressamı oldu. Daha sonra, yaşayan bir kişinin bir Greko-Romen tanrıçası veya başka bir mitolojik figür olarak tasvir edildiği alegorik portre türünü yeniden canlandırdı.

  Uzun zaman ihmal edilen bu sanatçı, bu gün Fransız portreciliğinin en önemli ustalarından biri sayılmaktadır. Eserleri başta Fransa olmak üzere önemli dünya müzelerinde bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Jean Marc Nattier Adalet Allegorisi
  Jean Marc Nattier Kraliçe Maria Leczinska
  Jean Marc Nattier Kadın Portresi
  Jean Marc Nattier Marie Adelaide