ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı N » Nattier, Jean Marc » Jean Marc Nattier hayatı ve eserleri (1685 – 1766)

Jean Marc Nattier hayatı ve eserleri (1685 – 1766)

Jean Marc Nattier hayatı ve eserleri

Jean Marc NattierJean Marc Nattier

Fransız Rokoko Ressamı Jean Marc Nattier 1685’te Paris’te doğdu. İlk eğitimini babasında ve amcasından aldı.  15 yaşında iken Kraliyet Akademisi’nden bir desen ödülü kazanarak sanatçı yeteneğini gösterdi. Rubens’in Lüxemburg müzesindeki tablolarının gravür desenlerini yapma teklifini kabul ederek Roma’ya gitmekten vazgeçti.

1703’te Kraliyet Akademisi’ne kabul edildi. 1715’te resim akademisi kendisinden Güzel Sanatların Koruyucusu Apollon konulu bir tablo yapması istediyse de, akademi üyelerinin fikir değiştirmesi üzerine Hollandaya gitti. Büyük Petro kendisine Poltava Savaşı konulu bir tablo ile saray adamlarının, İmparatoriçenin ve nihayet kendisinin portrelerini ısmarladı.

Bu sipariş Nattier’in tanınmasında büyük rol oynadı. Ne varki banker John Law yüzünden varını yoğunu kaybedince Watteau ile birlikte Crozat için desenler çizmeyi kabul etti. En güzel portreleri, şüphesiz Versailles’deki Kral ailesi resimleridir. Bu tablolarda psikolojik gerçek, zarafet ve incelik, elbiselerin göz alıcılığı en yüksek derecesine varır. Uzun zaman ihmal edilen bu sanatçı, bu gün Fransız portreciliğinin en önemli ustalarından biri sayılmaktadır.

Sanatçının Tablo Listesi

Jean Marc Nattier Kraliçe Maria Leczinska

Kraliçe Maria Leczinska

Jean Marc Nattier Kadın Portresi

Kadın Portresi

Jean Marc Nattier Marie Adelaide

Marie Adelaide

postline

Jean Marc Nattier tablo indexi

Kraliçe Maria Leczinska, Tarih: 1748, Orijinal Boyut: 135 x 98 cm, Yer: Musée Versailles, Paris

Kadın Portresi, Tarih: 1750

Marie Adelaide, Tarih: 1742, Orijinal Boyut: 94,5 x 128,5 cm, Yer: Galleria degli Uffizi, Floransa