İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı N » Ernst Wilhelm Nay » Ernst Wilhelm Nay Hayatı ve Eserleri

Ernst Wilhelm Nay Hayatı ve Eserleri

  Ernst Wilhelm Nay

  Ernst Wilhelm Nay (1902 – 1968)

  Alman Modernist Ressam Ernst Wilhelm Nay 1902’de Berlin’de doğdu. 1924’ten itibaren Karl Hofer ile Berlin Güzel Sanatlar Akademisinde çalıştı. 1931’de Prusya Akademisinin desteği ile Roma Villa Massimo’da eğitim aldı. Savaş sonrası 1951’de Köln’e yerleşti.

  Paris’e yaptığı ilk çalışma gezisinden sonra, sanat tarihçisi Georg Carl Heise 1930’da ona “plaj resimleri” denen resimleri ürettiği Bornholm’da kalması için burs verdi. Bir yıl sonra, küçük formatlı, sürrealist-soyut görüntülerin çekildiği Prusya Sanat Akademisi’nden Roma’daki Villa Massimo Bursunu aldı.

  Ertesi yıl Alfred Flechtheim ve Paul Cassirer galerilerinde “Yaşayan Alman Sanatı” sergisine katıldı. Heise’nin arabuluculuğu sayesinde, Edvard Munch’tan finansal destek aldı ve bu da onun geniş formatlı suluboyalar yaptığı Norveç Lofoten Adaları’na seyahat etmesini sağladı.

  Erken dönem çalışmalarında Henri Matisse ve E.L.Kirchner’in etkisinde kaldı. 1937-1938 arasında Norveç’e giden Nay, Edvard Munch ile yakınlık kurdu. Lofoten Adalarından manzaraları bu dönemde yaptı. Sanatçının başlangıçta beslediği anlatımcılık, sonradan parlak renklerin yer aldığı soyut çalışmalara dönüştü. 1955’te Plaklar dizisine başladı. Bu dizide sanatçının deyimiyle aritmetik, biçim, ritim yüzey ve renk kompozisyon yapısının temel unsurlarıdır.

  1955’te Nay, “Renklerin Form Değerinden” adlı manifestosunu yayınladı. Bu süre içinde çalışmaları uluslararası yankı buldu. ABD’deki ilk kişisel sergisini 1955’te açtı. Ardından bir yıl sonra Venedik Bienali’ndeki Alman pavyonunda kişisel sergi düzenledi. 1960 yılında Alman sanat tarihçisi Werner Haftmann ilk Nay monografını yayınladı. 1963-1964 yılları arasında Nay, sözde “göz resimleri” üzerinde çalıştı. 1965’ten Nay’in hayatının sonuna kadar çalıştığı “geç resimler” yaratıldı. 1968’de Nay, Karlsruhe Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki “seramik duvar resmi” tasarımlarını tamamladı. Nisan ayının başında, son resim “Beyaz-Siyah-Sarı” (WV 1303) oluşturuldu. Kısa bir süre sonra Nay, Köln’deki evinde kalp yetmezliğinden öldü. Köln Melaten mezarlığına defnedildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Ernst Wilhelm Nay Vega
  Ernst Wilhelm Nay Merkezdeki Kırmızı
  Ernst Wilhelm Nay Polychrome
  Ernst Wilhelm Nay Sarıda Görsellik
  Ernst Wilhelm Nay Beyaz Bahar

  Ernst Wilhelm Nay tablo indexi;

  Vega, Tarih: 1957, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 75 x 86 cm

  Merkezdeki Kırmızı, Tarih: 1955, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 100 x 162 cm

  Polychrome, Tarih: 1959, Orijinal Boyut: 126 x 90 cm, Yer: Thyssen Bornemizsa

  Sarıda Görsellik, Tarih: 1951

  Beyaz Bahar