İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı N » Alphonse de Neuville » Alphonse de Neuville Hayatı ve Eserleri

Alphonse de Neuville Hayatı ve Eserleri

  Alphonse de Neuville

  Alphonse de Neuville (1836 – 1885)

  Fransız Akademik Klasisist Ressam Alphonse de Neuville 1836’da Saint Omer’de doğdu. 1856’da Lorient Denizcilik Akademisi’nde mühendislik eğitimine başlayan sanatçı bu sürede resme ilgi duydu ve François Edouard Picot’un öğrencisi oldu. Daha sonra Eugene Delacroix‘nın öğrencisi oldu.

  Sanat hayatına, 1859 Paris Salon Sergisine Gervais Bataryasında 5. Avcı Taburu ( Sivastapol Kuşatması) adlı eseriyle katıldı ve savaş resimleri yapmağa başladı.

  Ernest Meissonier ve Edouard Detaille ile birlikte savaş sonrası moral çöküklüğünü giderecek kahramanlık temalarını işleyen resimlere ağırlık verdi. 1870-71 Fransa-Prusya Savaşı’ndan sonra kariyerinin zirvesine ulaştı. Eserlerinde derin bir acıyı, nefreti ve özellikle Alsace ve Lorraine’in kaybı nedeniyle Almanya’ya karşı intikam talebini işledi. Yenilginin aşağılayıcılığını vurgulayan tabloları yüksek talep gördü.

  Şöhreti hızla yayıldı. Horace Vernet tarafından uygulanan askeri deneklerin geleneksel muamelesi arasındaki büyük farkı ayırt etmenin kolay olduğu Fransız denizcilerinin Mavi Tümeni’ni içeren bir bölümün anısına The Last Cartridges (1873) tablosu ile daha da arttı.

  1881’de Chalon Savaşı’nda Saint-Privat Mezarlığı, Sevkiyat Taşıyıcısı ve Hunlar tabloları nedeniyle Légion d’honneur nişanı aldı. Bu yıllarda Neuville, Édouard Detaille ile daha az sanatsal olmasına rağmen önemli bir çalışma olan The Panorama of Rézonville üzerinde çalışıyordu. Başlıca eserleri: Son Fişekler, 6 Ağustos 1870 Forbach Savaşı, Saint Privat Mezarlığı. 1885’te Paris’te öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin