İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı P » Giovanni di Paolo » Giovanni di Paolo Hayatı ve Eserleri

Giovanni di Paolo Hayatı ve Eserleri

  Giovanni di Paolo (1403 – 1482)

  İtalyan Sienese Ekolü Ressam Giovanni di Paolo 1403’de Siena’da doğdu. İlk eğitimine ve çalışmalarına  Fei’nin öğrencisi olarak başladı. Daha sonraki dönemlerinde Gregorio di Cecco, Benedetto di Bindo, Martino di Bartolomeo, Taddeo di Bartolo ve Stefano di Giovanni’nin etkisinde kaldı. Daha sonraki yıllarda bronz ve rölyef yapan sanatçılardan ve özellikle Jacopo della Quercia, Donatello ve Lorenzo Ghiberti’den etkilendi. Çalışmalarında erken rönesans sanatının motifleri ile ekspresyonist diyebileceğimiz denemeler yapmaya başladı.

  Toskana sanatında bilimsel natüralizme ve klasik sanata doğru giderek baskın hale gelen eğilime karşı, dini resimleri mistik yoğunluğu ve Gotik dekoratif resmin muhafazakar tarzını korudu. 20. yüzyılda onun gerilimli, çoğu zaman son derece dramatik eserleri artan bir ilgi uyandırdı.

  Giovanni memleketi Siena’dan hiç ayrılmadı. Uzun süre aşağı düzeyde bir sanatçı olarak görüldü. Onun dışavurumcu tarzı 1920’den önce pek takdir edilmedi, ancak gergin ressamlığı ve ifade çarpıtmalarının 16. yüzyıl Maniyerist sanatının ve 20. yüzyıl Ekspresyonizminin habercisi olduğu düşünülmektedir.

  Ressamın erken ve orta dönemlerine ait yalnızca renksel ve biçimsel olarak çekici figürler ve manzaralar değil, aynı zamanda 1460’ların ve özellikle 1470’lerin rafine edilmemiş biçimleri de ilgi çekicidir, çünkü bunlar, sanatçının gelişimi sırasında değişen dünya vizyonunu göstermektedir.

  Çizgisel ve renkçe buruk resminin güçlü ve fantastik çağrışımlı bir anlatımı vardır.

  SANATÇININ ESERLERİNİ TOPLU HALDE GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Tablo Listesi;

  Cennet’ten Kovuluş, Tarih: 1455, Orijinal Boyut: 45 x 52 cm, Yer: Lehmann Coll., New York

  Aziz Nicholas’ın Kazazedelere Yardımı, Tarih: 1457 , Orijinal Boyut: 52.1 x 42.2 cm, Yer: Museum of Art, Philadelphia

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin