İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı P » Pablo Picasso » Pablo Picasso İlk Komünyon Tablosu Analizi

Pablo Picasso İlk Komünyon Tablosu Analizi

  Pablo Picasso İlk Komünyon

  Pablo Picasso İlk Komünyon

  Tarih: 1896

  Orijinal Boyut: 165 x 117 cm

  Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Yer: Museo Picasso de Barcelona

  İlk Komünyon tablosu Picasso’nun ilk büyük ölçekli eseridir. Tuval, babasının tavsiyesi üzerine Picasso’nun eğitimini tamamladığı José Garnelo Alda’nın atölyesinde yapıldı. José Ruiz’in arkadaşı ve Picasso’nun La Llotja’daki öğrenci arkadaşlarından birinin erkek kardeşi olan Garnelo, din ve ahlak konularında uzmanlaşmış bir sanat öğretmeniydi, dolayısıyla Picasso’nun elinde, çalışmalarını temel alabileceği bir dizi ayinle ilgili kompozisyonlar vardı. 

  Büyük olasılıkla, José Garnelo ve Picasso’nun babası, 1896’da Barselona’da düzenlenen Güzel Sanatlar ve El Sanatları Sergisi’nde sunulacak olan bu yağlıboya tablonun motifini, böyle bir konu nedeniyle seçmişlerdi. Genellikle José Ruiz’in oğlunun resmi salonlarda kazanmasını umduğu ödüllerle öne çıkıyordu. Üstelik Garnelo, önden tasvir edilen ve bu olaya uygun giyinmiş bir genç kızın benzer bir sahnesini üç yıl boyunca resmetmeden önce bu temaya oldukça aşinaydı. 

  Resim, oldukça dengelidir. Akademik standartlarda bir çalışmadır. Tören için giyinmiş ve diz çökmüş küçük kız ve vaftiz babası rolündeki erkek karakter (kimliği tespit edilmiş) temel figür grubunu oluşturur. Üç figür profilde üç farklı düzlemde görünüyor ve böylece sunak çocuğu figürüyle dengelenen kompozisyona derinlik kazandırıyor. 

  Sahnenin ışık kaynağı resim düzleminin dışında yer alır ve Picasso’nun yaşına göre şaşırtıcı olan teknik hakimiyetini ortaya koyar. Bu hakimiyet, kızın peçesi, sunak oğlanın cüppesi ve sunak örtüsünün yarı saydamlığında da açıkça görülmektedir. Tablonun rengi de dönemin karakteristik özelliğidir ve dini konuya uygundur: Duvarlar ve prie-dieu için kullanılan kırmızı tonlar, kızın elbisesinin parlak beyazıyla kontrast oluşturur. Halının ve çizgili kumaşın göze çarpmayan motifleri ve sunak çiçeklerinin parlak neşeli renkleri, topluluğun renklerini zenginleştiriyor.

  Eser Barselona’da Güzel Sanatlar ve El Sanatları Sergisi’nde sergilendi ve yerel basının ilgisini çekti.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin