İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı P » Jackson Pollock » Jackson Pollock Hayatı ve Eserleri

Jackson Pollock Hayatı ve Eserleri

  Jackson Pollock

  Jackson Pollock (1912 – 1956)

  Amerikalı aksiyon ressamı Jackson Pollock 1912’de Cody, Wyoming’de doğdu. İki yıl boyunca Los Angeles’teki Art School’da öğrenim gören Pollock 1929’da New York’ta Art Student League’e (Sanat Öğrencileri Birliği) yazıldı. Kızılderililerin sanatını, kum üstüne yapılmış resimleri ve totem resimlerini incelemesi, sanatının evriminde büyük rol oynadı. Ayrıca, ilk tuvallerinde görüldüğü gibi, Meksika resim sanatından da büyük ölçüde esinlendi.

  Ama gerçek yolunu İkinci Dünya savaşı sırasında, başlıca gerçeküstücüler ile bazı Alman anlatımcılarının New York’a gitmeleri sonucunda seçti.

  Max Ernst‘in bulduğu dripping (damlatma) tekniği, Pollock’ın elinde soyut resimden kurtulma araçlarından biri haline geldi. 1953’ten sonra tuvallerine dripping tekniği (delikli kutu, boyayı atmak için şırınga ve çubuk kullanma yöntemi) ile geleneksel tekniği almaşık biçimde kullanarak, gerçekçi motifler oluşturmaya başladı. Ama bir otomobil kazasında ölmesi (kaza değil, intihar olduğunu ileri sürenler vardır), başladığı bu yeni araştırmanın yarıda kalmasına yol açtı.

  jackson pollock atölyesinde çalışırken
  atölyesinde çalışırken

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi alfabetik sıra ile

  Bir No 31, Tarih: 1950, Teknik: Tuval üzeri Yağlıboya, Orijinal Boyut: 269,5 x 530,8 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Dişi Kurt, Tarih: 1943, Boyut: 106,4 x 170,2 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Full Derinlik Beş, Tarih: 1947, Teknik: Tuval üzeri karışık teknik, Orijinal Boyut: 129,2 x 76,5 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Gotik, Tarih: 1944, Boyut: 215,5 x 142,1 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Katedral, Teknik: Tuval üzeri karışık teknik, Tarih: 1947

  Sahte Dünya

  Serbest Form, Tarih: 1946, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 48,9 x 35,5 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Sonbahar Ritmi, Tarih: 1950, Yer: Museum of Modern Art New York.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin