İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı P » Amadeo Preziosi » Amadeo Preziosi Hayatı ve Eserleri

Amadeo Preziosi Hayatı ve Eserleri

  Amadeo Preziosi

  Amadeo Preziosi (1816 – 1882)

  İtalyan oryantalist ressam Amadeo Preziosi 1916’da Malta’da doğdu. İstanbul’u ve Osmanlı yaşamını büyük bir tutkuyla çalışan sanatçı, ilk resim derslerini Malta’da almıştır. Aristokrat bir aileye mensup olan sanatçı daha sonra eğitimine Paris’te devam etmiştir. 1840’ların başında geldiği İstanbuldan bir daha ayrılmayan Preziosi, ilk olarak Pera’da ve daha sonra Yeşilköy’de çalıştığı atölyesinde büyük bir üne kavuşmuştur. Çok sayıda resim siparişi almıştır. Osmanlı yaşamını ve İstanbul’u sayısız portre, çeşitli din, millet ve meslekten insan tipleri, mahalle, kahve, sokak, çarşı, mezarlık ve Boğaziçi görünümleri, günlük yaşam gibi konuları çok çeşitli yönleriyle yansıttığı resimlerinde gerçekçi ve romantik bir anlayış belirgindir.

  Suluboya çalışmalarının yanı sıra gelişmiş tekniklerle renkli taş baskılar da yapmıştır. Paris’te litografi yayıncılığı yapan Lemercier, yayınlamakta olduğu litografi albümlerinin büyük bölümünü 1850-1860 yılları arasında Preziosi’ye sipariş etmiştir. İlk albümü Stamboul Collection of Eastern Life adıyla Lemercier tarafından basılmış ve gördüğü yoğun ilgi üzerine albümün yeni baskıları yapılmıştır.

  İstanbulda yaşadığı yıllar boyunca birkaç kez Osmanlı toprakları, Yakın Doğu gezilerine çıkmıştır. Yunanistan ve Mısır’a gitmiş ve gittiği yerlerden sayısız desen ve suluboya ile dönmüştür. Çalışmaları, 1861 yılında Stamboul Souvenir D’Orient, 1863’te, Souvenir du Caire adıyla yayınlanmıştır. Son iki albümü Stamboul Moeurs et Costumes ve Caire Moeurs et Costumes’dür. İlk resim sergisini 1858’de Paris’te, ikincisini 1863’te Royal Academy’de açmıştır. 1867 Paris Sergisi’nde, resimleri Osmanlı Pavyonu’nda sergilenmiştir.

  Yaşamının son yıllarında Sultan II. Abdülhamid’in (1867-1909) saray ressamı olan sanatçı, Yeşilköy’de bir av kazasında hayatını kaybetmiştir. Yeşilköy San Stefano Katolik Mezarlığı’nda gömülüdür.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin