İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı R » Sanzio de Urbino Raphael » Raphael Attila ile Büyük Leo’nun Karşılaşması

Raphael Attila ile Büyük Leo’nun Karşılaşması

  Raphael Attila ile Büyük Leo'nun Karşılaşması

  Raphael Attila ile Büyük Leo’nun Karşılaşması

  Tarih: 1514

  Boyut: 500 x 750 cm

  Teknik: Fresk

  Yer: Stanza della Segnatura, Vatikan

  Tablo, Papa I. Leo ile Hun İmparatoru Attila’nın 452 yılında Kuzey İtalya’da gerçekleşen buluşmasını tasvir etmektedir. Başlangıçta, Raphael I. Leo’yu Papa II. Julius’un yüzüyle tasvir etmişti ancak Julius’un ölümünden sonra Raphael tabloyu yeni papa Leo X’e benzeyecek şekilde değiştirdi. Leo X hem kardinal hem de papa olarak karşımıza çıkıyor.[2][3] Aziz Petrus ve Aziz Pavlus’un görüntüleri gökyüzünde kılıçlarla beliriyor ve bunların Hun kralının İtalya’yı işgal etmesini engellemeye yardım ettiği düşünülüyor.

  Tablonun sol yarısı esas olarak Raphael’e aittir ve öğrencilerinin çok az çalışması vardır. Bu freskin sonucu, barışçıl ve agresif hareketleri güçlendiren koyu ve açık pigmentlerin kullanımı nedeniyle büyük bir sanatsal özelliğe sahiptir.

  Bu tablodaki ana figür, MS 452 yılında İtalya’yı ciddi şekilde tehdit etmeye başlayan Hun kralı Attila’dır. Papa Leo I, Hun kralıyla görüşmek ve onu İtalya’yı bağışlamaya ikna etmeye çalışmak üzere gönderildi. Toplantılarının Mantua yakınlarında gerçekleştiği düşünülüyor.

  Diğer önemli şahsiyet ise 440’tan beri hüküm süren I. Leo’ydu. Hem papa hem de genel Roma halkı, yalvararak bile olsa barış için çalışmanın en iyi yol olduğunu anladı. Papa Leo I, şiddetin önlendiği bir anlaşmaya varma umuduyla öncülük etti. Sonuç barışçıl oldu, çünkü Papa’nın duruma yaklaşımı Attila’nın her türlü savaş planını durdurmasına olanak tanıdı. Tarihçiler, Hunların yiyecek ve bakım eksikliğinden dolayı hasta veya aç kalmalarına neden olabileceği için geri çekildikleri açıklamasını tercih ediyorlar. Her ne kadar bu, kolaylıkla anlaşılabilecek bir açıklama gibi görünse de, Hunların İtalya’nın kuzey bölgesinde, yaşadıkları bölgede yiyecek sıkıntısı yaşadıklarını ispatlayacak yeterli delil mevcut değildir.

  Ancak tablo, Havari Petrus ve Pavlus’un ruhani varlıkları nedeniyle Hunların geri çekildiğini gösteriyor. Attila’nın işgalini önlemeye yardımcı olmak için Papa I. Leo ile birlikte çalıştıkları gösteriliyor. Petrus ve Pavlus, Hristiyanlığın yayılmasında büyük başarı sağladıkları ve doğru hayatlar yaşadıkları için, Attila’nın düşüncelerini etkileyebilmişler, hatta ona Attila’dan daha güçlü olan Tanrı’yı hatırlatabilmişlerdi. Bu yorum, Attila’nın, söylenenleri derinlemesine düşündükten sonra Leo’nun sözlerine inandığını, zira Leo’nun papalık soylularının yanında yer aldığını ve aynı zamanda inanç sahibi göründüğünü ileri sürmektedir.

  Resim Tuvali Üzerine Baskı

  Çalışmalar, birinci sınıf derinlikli ahşap şasiye gerili asmaya hazır veya rulo halinde sunulmaktadır. Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmaktadır. Böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.

  BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ İNCELE VE CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VER

  Baskılarımız % 100 pamuklu ve özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır. Temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verecektir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.

  Dekoratif Çeşitlilik

  Kanvas tablo tercihi için diğer önemli bir konu ise çeşit zenginliğidir. Ev ya da işyerimizi dekore ederken seçip beğendiğimiz çalışmalar ilk başlardaki zevkimize uygun düşmemeye başlar. Bu durumda, uygun bütçe nedeniyle ortamınızdaki tabloları rahatlıkla yeniler ve yepyeni bir konsept oluşturabilirsiniz. Bu tür konsept yenilemelerinde kurumsal olarak yanınızda olduğumuzu ve her zaman danışabileceğinizi bilmenizi isteriz.

  Özel Sipariş Kanvas Tablo

  Bir diğer avantaj ise kendi tasarım ya da fotoğraflarınızı tuval yüzeyinde kalıcı hale getirmenizi sağlamasıdır. Hazırladığınız ya da çektiğiniz görselleri uzman bir ekibe göndererek çalışmanızın kaliteli bir tabloya dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle fotoğraf sergileri için ideal sunum imkanı sağlamaktadır. Ayrıca özel günleriniz için farklı ve nitelikli bir hediye olma özelliği taşımaktadır.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin