İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı R » Odilon Redon » Odilon Redon Hayatı ve Eserleri

Odilon Redon Hayatı ve Eserleri

  Odilon Redon

  Odilon Redon (1840 – 1916)

  Fransız sembolist ressam Odilon Redon 1840’da Bordeaux’da doğdu. Çocukken resim çizmeye başladı ve on yaşındayken okulda resim ödülü aldı. On beş yaşında eğitim almaya başladı fakat babasının ısrarı üzerine mimariye geçti. Paris’teki giriş sınavlarını geçemeyince mimarlık konusundaki kariyer planlarını sonlandırdı. Bordeaux’ya döndü ve heykel çalışmaya başladı ayrıca Rodolphe Bresdin’den gravür ve litografi dersi aldı. Sanatsal kariyeri, Fransız-Prusya Savaşı’nda orduda görev yapmak üzere görevlendirildiği sırada kesintiye uğradı.

  Savaşın sonunda, Paris’e taşındı ve neredeyse sadece kara kalem ve litografi çalışmaya devam etti. 1879’da Dans le Rêve adlı ilk litografi albümünü yayımladı. 1890’larda pastel ve yağlı boyalara yöneldi. 1899’da Durand-Ruel’sde Nabis grubu ile birlikte eserleri sergilendi. Redon, Hindu ve Budist din ve kültürüne büyük ilgi duyuyordu. Buda figürü çalışmaları ile dikkat çekmeye başladı.

  Baron Robert de Domecy (1867-1946), sanatçıyı 1899’da Burgonya’daki Sermizelles yakınlarındaki Château de Domecy-sur-le-Vault’un yemek odası için 17 dekoratif panel oluşturmak üzere görevlendirdi. Redon, geçmişte özel konutlar için büyük dekoratif eserler yaratmıştı, ancak 1900-1901’deki Château de Domecy için hazırladıkları o ana kadarki en radikal çalışmalarıydı. Süslemeden soyut resme geçişini belgeliyordu. Peyzaj detayları belirli bir yer veya mekan göstermeden sonsuz bir ufukta sadece ağaçların, yapraklı dalların ve tomurcuklanan çiçeklerin detayları vardı. Kullanılan renkler çoğunlukla sarı, gri, kahverengi ve açık maviydi. Bu eserlerin on beş tanesi bugün Musée d’Orsay’da bulunmaktadır.

  1903 yılında Legion of Honor madalyasına aldı. 1913 yılında André Mellerio tarafından bir gravür ve litografi kataloğu yayınlandığında popülaritesi arttı. Aynı yıl, New York City, Chicago ve Boston’da çığır açan ABD Uluslararası Modern Sanat Sergisinde (Armory Show) en büyük tek temsilci ödülünü aldı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin