İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı R » Pierre Joseph Redouté » Pierre Joseph Redoute Hayatı ve Eserleri

Pierre Joseph Redoute Hayatı ve Eserleri

  Pierre Joseph Redoute

  Pierre Joseph Redoute (1759 – 1840)

  Fransız çiçek ve botanik ressamı Pierre Joseph Redoute 1759’da Paris’te doğdu. Örgün eğitim yerine gezici bir ressam olarak yaşamını sürdürmek için 13 yaşında evinden ayrılan sanatçı 1782’de, tiyatro sahneleri dekore eden erkek kardeşine katılmak için Paris’e gitti. Paris’te hızla büyüyen bir disiplin olan botanik resme yöneldi ve botanikçi Charles Louis L’Héritier de Brutelle ve René Desfontaines ile çalıştı. L’Héritier, ona çiçekleri ayrıştırmayı ve belirli özelliklerini hassasiyetle keşfetmeyi öğretti. L’Heritier, Redouté’yi Versailles’e tanıttı ve ardından Marie Antoinette’in ressamı oldu. Bu sayede Kraliçe Kabinesine girdi.

  Parisli bir tüccar olan Cheveau, genç sanatçıyı, devrimden sonra 1793’te Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nin yöneticisi olacak olan botanik sanatçı Gerard van Spaendonck’ın dikkatine sundu. Van Spaendonck, özellikle suluboya kullanımını etkileyen Redouté’nin öğretmenlerinden biri oldu. 1786’da Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde flora ve fauna koleksiyonlarını kataloglamaya ve botanik keşiflerine katılarak çalışmaya başladı. 1787’de Londra yakınlarındaki Kew Royal Botanic Gardens’taki bitkileri incelemek için Fransa’dan ayrıldı. 1792 yılında Fransız Bilimler Akademisi tarafından işe alındı. 1798’de Napolyon Bonapart’ın ilk karısı olan İmparatoriçe Joséphine de Beauharnais için çalışmaya başladı.

  İmparatoriçe Joséphine’in ölümünden (1814) sonra, 1822’de Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ne tekrar atanana kadar zor bir dönem geçirdi. 1824’te, müzede bazı çizim dersleri verdi. Öğrencilerinin çoğu yüksek seviyeye mensup olanlardan oluşuyordu. 1825’te Legion  of Honour ünvanı aldı. 19 veya 20 Haziran 1840’ta aniden öldü. Bugün Anderlecht’teki Institut Redouté-Peiffer okulu onun adını taşımaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin