İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı R » Rousseau, Henri » Henri Rousseau hayatı ve eserleri

Henri Rousseau hayatı ve eserleri

  Henri RousseauHenri Rousseau (1844 – 1910)

  Fransız Post Empresyonist ressam Henri Rousseau 1844’de Lavel, Mayenna’da doğdu. Laval Lisesi’nde okudu. Lise derslerinde vasat olmasına rağmen, çizim ve müzik derslerinde çok başarılıydı. Liseden sonra bir hukuk bürosunda çalıştı, ancak daha sonra orduya katılarak dört yıl görev yaptı. Babasının ölümünün ardından, 1868’de Paris’e taşındı.

  Çalışmaları 1886’dan itibaren düzenli olarak Salon des Indépendants’da sergilendi. 1893’te ölümüne kadar yaşadığı ve çalıştığı Montparnasse’deki bir stüdyoya taşındı. Çalışmalarının çoğu alaya alınsa da, biçim ve tarzından feragat etmedi. Eserlerini gelenekçi eserleri takip ederek akademik bir yol izleyerek üretmeye çalıştı. Yarattığı masumiyet ve çekicilik avangardların beğenisini kazandı. Pablo Picasso Rousseau’nun dehasının farkedince onunla buluşmaya gitti ve adına bir ziyafet düzenledi.

  Sürrealistler tarafından da ilgi gördü ve aslında bu hareketin itici gücü oldu. Gözün ulaşamayacağı yerin ötesini görebilme kabiliyeti ve kağıtta görülmeyenleri algılayabilme kabiliyeti, çalışmalarına aşırı derinlik kazandırdı ve kariyeri boyunca, her biri kendine özgü bir tarza ve biçime sahip, çeşitli resimler oluşturmasına yardımcı oldu. Resmi bir eğitim almayan sanatçı kariyeri boyunca hobi olarak resim yaptı, ancak kendine olan özgüveni ve işinde sahip olduğu yetki duygusu inanılmaz eserler yaratmasına imkan sağladı. En dikkat çeken ve en iyi bilindiği orman sahneleri, kariyerinde daha sonra yaptığı çalışmaların çoğunda tasvir ettiği iş ve sahneler gibi rüyalarla da tanındı. Çalışmalarının çoğu, ilk elden deneyimlerine değil, ziyaret ettiği yerlere dayanıyor ve bu parçalarla kendine özgü bir stil oluşturmak için yeni bir yaşam ve yeni bir tarz geliştiriyordu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin