İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı T » Turner, Joseph Mallord William » Joseph Mallord William Turner hayatı ve eserleri

Joseph Mallord William Turner hayatı ve eserleri

  Joseph Mallord William TurnerJoseph Mallord William Turner (1775 – 1851)

  İngiliz romantik ressam Joseph Mallord William Turner 1775’de Covent Garden Londra’da doğdu. Çocuk dahisi olan Turner daha 14 yaşındayken Kraliyet Sanat Akademisi’nde okudu ve 15 yaşında ilk çalışmasını orada sergiledi. Antik heykellerin alçı kalıplarını yapmasını öğrendi. Turner sürekli çalışır ve yaz aylarında özellikle suluboya çalışmaları için çok çeşitli eskizler ürettiği Galler’e seyahat ederdi. 1802’de Fransa ve İsviçre’den başlayarak Avrupa seyahatine çıktı ve aynı yıl Paris’te Louvre’da çalıştı. Venedik’e birçok kez gitti.

  Siparişlerden ciddi ve sabit bir gelir elde etti ve 1804’te kendi galerisini açtı. 1807’de akademide perspektif profesörü oldu, 1828 yılına kadar ders verdi. Çok özel, eksantrik ve münzevi biri olan sanatçı hiç evlenmedi, ancak ev sahibi Sarah Danby’den Eveline (1801-1874) ve Georgiana (1811-1843) adlı iki kızı oldu. Yaşlandıkça daha karamsar ve asabi oldu. Özellikle babasının ölümünden sonra kendine özen göstermedi ve sanatına odaklandı. Sağlığına dikkat etmeden yaşadı ve 1851’de 76 yaşında Londra’da koleradan öldü. Turner, Londra’daki Aziz Paul Katedrali’ne gömüldü.

  Turner’ın çalışmalarında serbestçe yenilik arayışları, olgun fırçası, kromatik bir spektrum ve geniş ölçüde uygulanan atmosfer derinlikleri dikkat çekidir. Turner, sanatsal bir dahi olarak tanındı: Etkili İngiliz sanat eleştirmeni John Ruskin, onu “doğanın ruh hallerini en çok karıştırıp doğru bir şekilde ölçebilen” sanatçı olarak nitelendirdi. Sanatçı sonraki yıllarında renkleri daha şeffaf bir şekilde kullanır ve eserleri neredeyse saf ışığın çağrışımına dönüşür. Olgun stilinin en önemli örneklerinden biri nesnelerin zar zor tanınabileceği Yağmur, Buhar ve Hız – Büyük Batı Demiryolu’dur. Turner’ın çalışmaları Fransa’da çok etkili oldu; İzlenimciler, özellikle Claude Monet, tekniklerini dikkatlice inceledi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin