Paolo Uccello

Paolo Uccello (1397 – 1475)

By editor

Posted in | Tags : , , , , , , , , , , , , ,

Paolo Uccello İtalyan Rönesans Ressamı.

Sanatçının doğum tarihi belli olmamakla birlikte 1396 ya da 1397 olarak tarihlenmektedir. İkincisinin daha doğru olması gerekir, çünkü Uccello 1403’de Floransa’da Ghiberti’nin atölyesinde “Garzone di bottega” olarak çalıştırılıyordu. Yani adı verilen ünlü sanatçının yanında yardımcıydı. Yedi yaşında bir çocuğun böyle bir ustanın yanında çalışmış olması üstün bir yeteneğe sahip olduğunun kanıtlarından biridir.
Uccello’nun asıl adı Paolo di Dono’dur. Uccello takma adınıdaha sonraları kullanmağa başlamıştır.

Büyük sanatçı bu takma adı kuşlara karşı duyduğu büyük sevgiden ötürü almış. Çünkü Paolo Uccello İtalyancada kuşların Paolo’su demektir. Uccello doğduğu zaman İtalya’da Rönesans büyük bir gelişme halindeydi. Çağdaşlarının çoğu gibi o da teorik araştırmalarla matematik incelemeleriyle ve perspektif sorunları ile yakından ilgileniyordu. Buna karşılık dinsel konularla pek başı hoş değildi. İ

Uccello çıraklığını önce yukarıda da belirttiğimiz gibi Ghiberti’nin yanında yaptı. Yirmi yaşındayken Sanatçılar Birliğinin üyesi oldu. 1425 de Venedik’e gitti.

Bu arada evlenen Uccello 1468’de Urbino’ya gittiği zaman seksenine yaklaşmış durumdaydı. Karısı hastaydı. Kendisi de mali bakımdan çok zor durumdaydı. Dostlarıyla pek az düşüp kalkıyor, dostu Manetti ile birlikte incelediği geometri ile daha çok uğraşıyordu. Fakirliğiyle alay ediyorlar, deli gözüyle bakıyorlardı. Daha sonra evine dönen büyük sanatçı Floransa’da 1475 de bir hastanede öldü.

Sanatçının tablo listesi

Ormanda Avcılar

Micheletto da Cotignola’nın Yakalanışı

San Romano Savaşı

Giovanni Acuto

Paolo Uccello tablo indexi

Ormanda Avcılar, Tarih: 1470, Orijinal Boyut: 73,3 x 177 cm, Yer: Ashmolean Museum, Oxford

Micheletto da Cotignola’nın Yakalanışı, Tarih: 1438, Orijinal Boyut: 180 x 316 cm, Yer: Louvre Museum Paris

San Romano Savaşı, Yer: Uffizi Galerie, Floransa

Giovanni Acuto, Tarih: 1436, Orijinal Boyut: 820 x 514 cm, Yer: Duomo, Floransa

Share this story

btt