İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı V » Vavassore, Giovanni Andrea » Giovanni Andrea Vavassore hayatı ve eserleri

Giovanni Andrea Vavassore hayatı ve eserleri

  Giovanni Andrea Vavassore (1495 – 1572)

  Venedikli haritacı ve matbaacı Giovanni Andrea Vavassore diğer naı ile Guadagnino Venedik’te çalışmıştır. Fetihten sonraki ilk İstanbul görünümlerinden biri olan İstanbul haritasının desenini ve baskısını yapmıştır. Çeşitli bölgelerden derlediği motiflerden çıkardığı desen çalışmaları da bulunmaktadır. Sanatçının İstanbul haritası sonraki yüzyıllarda haritacılar tarafından defalarca kullanılmıştır. Son derece önemli görsel bir belge niteliği taşımaktadır.

  Çeşitli kaynaklar haritanın ressamıyla ilgili farklı bilgiler vermektedir. Mango’ya göre betimleme, Gentile Bellini’ye ait olan fakat sonradan kaybolan bir çizime dayanmaktadır ve 1480 yılına tarihlenir. Mordtmann’a göre, Bellini resmi Batıya götüren kişidir ve ressamı farklıdır. Renda ise desenin Vavassore’ye ait olduğunu belirtir.

  Vavassore’nin İstanbul haritasından yaptığı gravür baskı, Köln’de Ciwitates Orbis Terrarum adlı 1575 tarihli harita kitabında yayınlanmıştır. Tarihi Yarımada, Pera ve Haliç kuşbakışı betimlenmiştir. Surlar içinde Fatih Camii, Yedikule, Yeni Saray (Topkapı Sarayı) seçilmektedir. Denizde irili ufaklı kadırga ve kalyonlar, Kız Kulesi, altta dönemin padişahı III. Murad (1574-1595) at üzerinde resmedilmiş, iki yanında madalyonlar içerisinde padişah portreleri yerleştirilmiştir. Kitabın metin kısmında portrelerin Adolpho Venerii tarafından yapıldığı yazılıdır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin