İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 1976 - 1980 » Amerikalı Arkadaş Filmi İstanbul Modern’de

Amerikalı Arkadaş Filmi İstanbul Modern’de

  Amerikalı Arkadaş

  Amerikalı Arkadaş Filmi İstanbul Modern’de (DER AMERIKANISCHE FREUND) 18 MAYIS 2017, Perşembe

  Amerikalı Arkadaş Filmi Konusu

  Usta yönetmen Wim Wenders’in Ripley’in Oyunu (Patricia Highsmith, 1974) adlı romanından uyarladığı film, birçok kara filmde karşımıza çıkan bir soruyu öne sürüyor: Bir aile babasını katil olmaya itebilecek sebep ne olabilir? Ölümcül bir hastalığa yakalanmış bir resim çerçeve ustası olan Jonathan Zimmerman, sahtekar bir sanat simsarı Tom Ripley’den birini öldürmesi için teklif alır. Kendisi öldükten sonra karısına rahat bir yaşam sunabilecek kadar parayı kazanması söz konusu olunca zor bir karar vermek zorunda kalacaktır. Amerikalı Arkadaş, birbirine taban tabana zıt iki adam üzerine derinlemesine bir karakter analizi sunuyor.

  Film, 1977 Cannes Film Festivali’ne katıldı ve olumlu eleştiriler aldı. Eleştirmenler “Film, Patricia Highsmith’in romanına adalet veren, yavaş ilerleyen, varoluşsal bir gerilim filmi” olarak değerlendirdiler. Roger Ebert, filme üç yıldız verir ve şöyle yazar: “Yönetmen, bizi gerilim olaylarını izlediğimizi (ve okuduğumuzu) itiraf etmeye zorluyor. Sonra bize çok fazla alan veriyor ve neredeyse bu alanların içinde yüzüyoruz.” Reel Film İncelemeleri’nden David Nusair ise, filmi “ara sıra heyecan verici” olarak nitelendirdi ve “Ganz’ın ince, iyice çekici performansı” diye övgüde bulundu.

  Film, 50. Akademi Ödüllerinde En İyi Yabancı Dil Filmine aday adayı olarak seçildi, ancak aday olarak kabul edilmedi. Bununla birlikte, ABD Ulusal İnceleme Kurulu tarafından En İyi Yabancı Dil Filmine aday gösterildi.


  Yönetmen: Wim Wenders

  Oyuncular: Dennis Hopper, Bruno Ganz, Lisa Kreuzer

  Yapım Yılı: 1977


  İstanbul Modern Sanat Müzesi

  Meclisi Mebusan Cad.

  Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No.4

  34433 Karaköy – İstanbul

  Tel: +90 (212) 334 73 81

  www.istanbulmodern.org

  Fragman