ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 1991 - 1995 » Bir Deniz Manzarası Filmi Ichiban Shizukana Umi

Bir Deniz Manzarası Filmi Ichiban Shizukana Umi

Bir Deniz Manzarası Filmi Ichiban Shizukana Umi

Bir Deniz Manzarası Filmi

Bir Deniz Manzarası Filmi İstanbul Modern’de (ANO NATSU, ICHIBAN SHIZUKANA UMI) 18 MAYIS 2017, Perşembe

Bir Deniz Manzarası Filmi Konusu

Shigeru çöp toplayıcısı olarak çalışan sağır bir gençtir. Bir gün çöplerin arasında kırık bir sörf tahtası bulmasıyla, hayatında yeni bir sayfa açılır. İlk başlarda plajdaki yabancıların eleştirel yorumlarından habersiz dalgalarla baş etmeye çalışır. Kendisi gibi sağır kız arkadaşı Takako da her gün gittikleri sahilde olan biteni kıyıdan izlemektedir. Bu yeni tutkusu etrafındaki diğer herşeyi görünmez kılarken, duyma engeline rağmen yepyeni bir çevresi de oluşur. Neredeyse diyalogsuz ilerleyen film, izleyicide sıcak, duygusal izler bırakan, minimalist bir hikaye.

Filmde, Kitano, daha hassas ve romantik bir tarafını geliştiriyor. 2002’de Japon film yapımcısı, üç çift sevgili hakkında romantik bir hikaye olan Dolls adlı benzer bir filmi yönetti. Bu film, daha önce Hayao Miyazaki’nin Rüzgar Vadisi’nin Nausicaä’su da dahil olmak üzere anime filmlerinin alkışlanan müziklerini yaratan, Kitano ve besteci Joe Hisaishi arasındaki ilk işbirliğine işaret etmektedir. Hisaishi, Kito’nun tüm filmleri için beste yaptı.

Dilsiz ana karakteri oynayan Claude Maki, Kitano’nun erkek kardeşi Ken adlı Yakuza klanının lideri olacak bir Japon-Amerikan serseri olan Ken adlı filmde dahil görünmeye devam etti.


Yönetmen: Takeshi Kitano

Oyuncular: Claude Maki, Hiroko Ôshima, Sabu Kawahara

Yapım Yılı: 1991


İstanbul Modern Sanat Müzesi

Meclisi Mebusan Cad.

Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No.4

34433 Karaköy – İstanbul

Tel: +90 (212) 334 73 81

www.istanbulmodern.org

Filmi izlemek için


https://www.youtube.com/watch?v=KDn5jPrD7gc