İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 2001 - 2005 » Lost in Translation Filmi Bir Konuşabilse

Lost in Translation Filmi Bir Konuşabilse

  Lost in Translation Filmi

  film afişi

  Lost in Translation Bir Konuşabilse

  Filmin kadrosu

  Yönetmen: Sofia Coppola

  Yapımcı: Ross Katz, Sofia Coppola

  Senarist: Sofia Coppola

  Oyuncular: Bill Murray, Scarlett Johansson, Giovanni Ribisi, Anna Faris

  Müzik: Brian Reitzell, Kevin Shields

  Görüntü yönetmeni: Lance Acord

  Kurgu: Sarah Flack

  Ülke: ABD

  Yapım Yılı: 2003

  Filmin Konusu

  Film Francis Ford Coppola’nın kızı Sophia Coppola’nın ilk yönetmenlik denemesi. 2003 yapımı bu film, belki de genç ve taze bir yönetmenin ‘yeni’ sayılabilecek bakış açısıyla, sizi sıkmadan ve zaten görüp izlediğiniz olayları tekrar eden manasız konuşmalar içermiyor.

  Bob Harris (Bill Murray), ünlü bir Amerikalı aktördür, Japonya’ya bir viski reklamının çekimi için gelmiştir. Kendisi sıkılgan ve gıcık bir tip izlenimi vermektedir. Charlotte (Scarlett Johansson) ise, fotoğrafçı kocasıyla yeni evlenmiş, ‘ben ne yapıyorum bu adamla?’ tadında inceden evlilik sorgulamalarına girişmiş ve kocasının işi dolayısıyla o da Japonya’ya gelmiş, Bob Harris ile aynı otelde kalmaktadır. Bob’un yaşamakta olduğu sıkıcı durumlarla, Charlotte’nin kendisine otelde uygun bir uğraş bulamayışı, ikiliyi bir araya getiriyor. Güzel güzel arkadaşlık ediyorlar.

  Lost in Translation Filmi

  filmden bir kare

  Çekimlerden arta kalan zamanlarda Bob, hemen Charlotte ile geçirecek vakit buluyor kendine ve aralarındaki ilişki derinleşmeye başlıyor. Ama bu derinlik, söylenen sözlerle değil, sözsüz geçen manalı bakışlarla veriliyor. Bu ilişkinin adını koymak da size kalıyor. Seyirciye düşünmesi ve belki de söylenmeyen o sözleri bulması için fırsat tanıyan bu film, ruhen belki sıkıcı bir konuyu ferah bir şekilde işlemeyi başarıyor. Hoş ve uyumlu müzik seçimi ve kocaman bir lunaparka benzeyen Japonya arka planında Lost in Translation, hoş bir seyirlik: Orta yaş krizi ile flört eden bir adam ile, taze evliliğini sorgulayan genç bir kadının geçirdikleri birkaç keyifli günün hikayesi…

  Serdar Gençer

  Lost in Translation FRAGMAN