İçeriğe geç
ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » Aya Seyahat Le Voyage Dans La Lune Filmi

Aya Seyahat Le Voyage Dans La Lune Filmi

  Aya Seyahat Le Voyage Dans La Lune Filmi

  Aya Seyahat Le Voyage Dans La Lune

  Aya Seyahat, sinemanın hem ilk bilim kurgu hikayesi hem de nerdeyse ilk filimlerinden biri sayılabilmektedir. Fransız yönetmen ve usta sihirbaz Georges Melies (1861-1938) tarafından yaratılan bu 14 dakikalık bir şaheser bir Jules Verne hikayesine dayanmaktadır. Popülerliği ayrıca yasadışı olarak kopyalanmasına, başkalarının isimleri altında yayınlanmasına ve korsanlarının ortaya çıkmasına yol açtı. Melies, başrolünü oynadığı tuhaf senaryoyu yazdı, setleri ve kostümleri tasarladı, yönetti, fotoğrafladı ve filmi üretti! Selenites adlı ayın sakinlerini oynamak için Folies Bergere’den akrobatlar kiraladı ve topu fırlatan ince giyimli yardımcılar Châtelet balesinin dansçılarıydı. Ayın gözüne inen ay kapsülünün görüntüsü unutulmaz ve kült bir sahne olarak sinema tarihine geçti.

  Melies, çifte pozlama, kendi aralarında bölünmüş perdeler üzerinde performans gösteren aktörler ve çözünme ve kaybolma kullanımı dahil olmak üzere önceki filmlerde özel efektler sanatını geliştirdi. Ayrıca film düzenleme sanatına öncülük etti. Film, Bilim kurgu türünü karakterize eden tüm unsurlara sahiptir: maceracı bilim adamları, fütüristik bir uzay yolculuğu, süperimpozisyonlar gibi özel efektler ve uzaktaki bir yerde garip uzaylılar.

  Filmin Konusu

  Film, bir Fransız astronomi topluluğunun bilimsel bir toplantısı ile başlar. Başkan ve diğer astronomlar, enstrümanlarla süslenmiş geniş bir salona girerler. Topluluğun başkanı Profesör Barbenfouillis (Georges Melies) adında sivri bir şapka ile beyaz sakallı, akademik bir profesör, herkes otururken girer ve aya bir keşif gezisi için planını üyelere açıklar.

  Başkana eşlik eden beş adam (anlatıma göre, Nostadamus, Alcofrisbas, Omega, Micromegas ve Parafaragamus olarak adlandırılır) proje için mermi roket gemisi inşa etmektedirler. Sakar gökbilimcilerden biri olan Micromegas, geriye bir nitrik asit kabına düşüyor. Gruba, dökümhanenin uzay silahını kullanacağı çatıya yükselmeleri durumunda, topların dökümünü yapan “görkemli bir gösteriye” tanık olacakları söylenir. Çatıya, merdivenlerden tırmanırlar; ufka karşı dumanı tüten bacaları görürler. Birdenbire bir bayrak kaldırılır ve sinyalde erimiş çelik kütlesi fırından topun kalıbına yönlendirilir. Kalıplama işlemi, hevesli astronomların sevinmelerine neden olan alevler ve buharlar üretir. Öykü bu şekilde ilerler.

  Aya Seyahat Le Voyage Dans La Lune Filmi

  Filmden Bir Kare


  Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Yönetmen ve Senaryo: Georges Melies

  Oyuncular: Georges Melies, Victor André, Jehanne d’Alcy

  Süre: 14 dakika

  Tarih: 1902

  Ülke: Fransa


  Filmi izlemek için;


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin