İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 1951 - 1955 » Büyük Karnaval – Ace in the Hole (1951)

Büyük Karnaval – Ace in the Hole (1951)

Büyük Karnaval - Ace in the Hole

Büyük Karnaval – Ace in the Hole Filmi Konusu ve Bilgiler

Büyük Karnaval (1951), yönetmen ve yardımcı yazar Billy Wilder’in insan doğasının karanlıkları ve sertliği ile gazetecilerin bencil ve haber odaklı yaşamlarına ilişkin bir göndermesidir. Tartışmalı temaları olan bir dizi cesur, yakıcı, provokatif filmin yazarı ve yönetmeni olan Wilder, sonunda 21 Academy Ödülü adaylığı aldı ve uzun kariyeri boyunca 6 Oscar kazandı.

Aşağı Doğu Yakası haber muhabiri Charles ‘Chuck’ Tatum (Kirk Douglas) birçok başarısızlıktan sonra para kazanmanın ve itibarını artırmanın bir yolunu aramaktadır. Bunun için eski eser kazısında mağaraya hapsolmuş olan Leo Minosa adlı bir kazıcı hakkında küçük bir haberden yararlanır. Halkın çıkarlarından ziyade kendi hedefine kitlenen gazeteci, hem meraklı turistlerin ilgisini çekmek hem de olayı büyük bir trajedi haline getirmek için ulusal medyayı da kullanarak kurtarma çalışmalarını büyük bir olay haline getirir ve kaza alanı kısa süre içinde bir sirke benzeyen bir gösteriye dönüşür.

Film, Güneybatı çölünün kör edici derecede parlak ve aşırı pozlanmış manzaralarından yararlanan Charles Lang’ın dışavurumcu siyah beyaz sinematografisi ile geliştirilmiştir. Filmde, Gallup’un 15-20 mil batısında yerinde çekim yapan NM, 235 metre yüksekliğinde, 1.200 metre genişliğinde ve 1.600 metre derinliğinde devasa bir küme oluşturulmasını gerektirmiştir.


Filmin Fragmanı


Büyük Karnaval - Ace in the Hole

Film Afişi

Filmin Künyesi ve Bilgiler

Yönetmen: Billy Wilder

Senaryo: Billy Wilder, Lesser Samuels

Oyuncular: Kirk Douglas, Jan Sterling, Robert Arthur

Yapımcı: Paramount Pictures

Yapım Yılı: 1951

Ülke: ABD

Süre: 111 Dakika

Tür: Drama, Kara Film


Etiketler: