İçeriğe geç
ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 1951 - 1955 » Büyük Karnaval – Ace in the Hole (1951)

Büyük Karnaval – Ace in the Hole (1951)

  Büyük Karnaval - Ace in the Hole

  Büyük Karnaval – Ace in the Hole Filmi Konusu ve Bilgiler

  Büyük Karnaval (1951), yönetmen ve yardımcı yazar Billy Wilder’in insan doğasının karanlıkları ve sertliği ile gazetecilerin bencil ve haber odaklı yaşamlarına ilişkin bir göndermesidir. Tartışmalı temaları olan bir dizi cesur, yakıcı, provokatif filmin yazarı ve yönetmeni olan Wilder, sonunda 21 Academy Ödülü adaylığı aldı ve uzun kariyeri boyunca 6 Oscar kazandı.

  Aşağı Doğu Yakası haber muhabiri Charles ‘Chuck’ Tatum (Kirk Douglas) birçok başarısızlıktan sonra para kazanmanın ve itibarını artırmanın bir yolunu aramaktadır. Bunun için eski eser kazısında mağaraya hapsolmuş olan Leo Minosa adlı bir kazıcı hakkında küçük bir haberden yararlanır. Halkın çıkarlarından ziyade kendi hedefine kitlenen gazeteci, hem meraklı turistlerin ilgisini çekmek hem de olayı büyük bir trajedi haline getirmek için ulusal medyayı da kullanarak kurtarma çalışmalarını büyük bir olay haline getirir ve kaza alanı kısa süre içinde bir sirke benzeyen bir gösteriye dönüşür.

  Film, Güneybatı çölünün kör edici derecede parlak ve aşırı pozlanmış manzaralarından yararlanan Charles Lang’ın dışavurumcu siyah beyaz sinematografisi ile geliştirilmiştir. Filmde, Gallup’un 15-20 mil batısında yerinde çekim yapan NM, 235 metre yüksekliğinde, 1.200 metre genişliğinde ve 1.600 metre derinliğinde devasa bir küme oluşturulmasını gerektirmiştir.


  Filmin Fragmanı


  Büyük Karnaval - Ace in the Hole
  Film Afişi

  Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Yönetmen: Billy Wilder

  Senaryo: Billy Wilder, Lesser Samuels

  Oyuncular: Kirk Douglas, Jan Sterling, Robert Arthur

  Yapımcı: Paramount Pictures

  Yapım Yılı: 1951

  Ülke: ABD

  Süre: 111 Dakika

  Tür: Drama, Kara Film


  Etiketler:

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin