İçeriğe geç
ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 1901 - 1925 Filmleri » Dr. Caligari’nin Muayenehanesi Film 1920

Dr. Caligari’nin Muayenehanesi Film 1920

  Dr. Caligari'nin Muayenehanesi Film 1920

  Dr. Caligari’nin Muayenehanesi – The Cabinet of Dr. Caligari Filmin Konusu ve Bilgiler

  Sinema tarihinin ilk filmlerinin en akılda kalıcı ve etkili olanlarından biri Dr. Caligari’nin Muayenehanesi (The Cabinet of Dr. Caligari) filmidir. Dr. Caligari (Werner Kraus) hayalet benzeri bir hipnotizmacı ve terapisttir. Film Ekspresyonist klasiklerinden biri sayılmaktadır.

  Soluk tenli, ipeksi, siyah tek parça streç giyinmiş Cesare’ı kötülüklerini yaptırmak için ipnotize eder. Film, bükülmüş dar sokakları, eğik kapıları, sıkışık odaları, çarpık ve çıkıntılı binaları ve eğri kent manzaralarıyla gölgeli, rahatsız edici, çarpık ve kâbus gibi bir atmosferde sürer.

  Film daha sonra 1930’lardaki klasik korku filmi dönemini etkiledi ve birçok standart korku filmi kongresinde referanslardan biri olarak tanıtıldı.

  Genç bir adam olan Francis, hafızasında, nişanlısı Jane’in yaşadığı korkunç deneyimleri hatırlamaktadır. Holstenwall’daki yıllık fuarda Francis ve arkadaşı Alan, gizemli Dr. Caligari’nin Kabinesini ziyaret ederler. Alan, Cesare’a geleceğini sorduğunda, Cesare şafaktan önce öleceğini söyler ve ertesi sabah Alan ölü bulunur. Francis, Cesare’nin katil olduğundan şüphelenir. Onu ve Dr. Caligari’yi gözetlemeye başlar.

  Ertesi gece Cesare, Jane’i öldürmek için gider ancak güzel kadını gördüğünde yumuşar ve bir cinayet işlemek yerine onu kaçırır. Jane’in babası gürültü yüzünden uyanır ve bazı görevlilerle kaçan Cesare’ı takip eder. Cesare artık takipçilerini alt edemediğinde, yavaşça Jane’i yere koyar ve kaçar. Francis ve polis, Dr. Caligari’nin karavanını araştırırlar, ancak doktor kaçmayı başarmıştır. Francis, kaçan Dr. Caligari’nin peşinden gider ve onu bir tımarhaneye gizlendiğini görür. Francis, bu gizemli olayların arkasındaki gerçeği bulmak amacıyla doktoru takip eder.

  Görsel Analiz

  Filmin görsel stili karanlık, bükülmüş, tuhaf, perspektif, biçim, boyut ve ölçeklerdeki radikal ve kasıtlı çarpıtmalar kaotik ve düzensiz bir görünüm yaratır. Setler, keskin köşeli formlar ve dar ve dolambaçlı sokakları olan eğik ve kıvrımlı çizgiler ve olağandışı açılarda eğilerek bükülen yapılar ve manzaralar, herhangi bir anda çökebilecekleri veya patlayabilecekleri izlenimini uyandırır.

  Setler koyu siyah boya darbeleriyle karakterize edilmiştir. Holstenwall’un manzarası, inşa edilmiş bir setin aksine, tuval üzerine boyanmış ve izleyicilerin bakış açısı ve üç boyutluluk duygusunu daha da bozucu ışık çizgileri ile oluşturulmuştur. Binalar, karanlık ve bükülmüş arka sokaklarla çevrili, kübist benzeri bir mimaride kümelenmiş ve birbirine bağlanmıştır. Odalar, çarpık çerçeveli pencereleri, kare olmayan kapıları ve çok uzun sandalyeleri ile radikal bir şekilde kaydırılmıştır.


  Filmi izle


  Dr. Caligari'nin Muayenehanesi Film Afişi

  Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Yönetmen: Robert Wiene

  Yazarlar: Carl Mayer, Hans Janowitz

  Oyuncular: Werner Krauss, Conrad Veidt, Friedrich Feher

  Prodüksiyon:  Decla-Bioscop AG

  Yapım Yılı: 1920

  Ülke: Almanya

  Süre: 71 dakika

  Tür: Korku, Fantastik


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin