İçeriğe geç
ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 1946 - 1950 » Hayatımızın En Güzel Yılları Filmi

Hayatımızın En Güzel Yılları Filmi

  Hayatımızın En Güzel Yılları Filmi

  Hayatımızın En Güzel Yılları – The Best Years of Our Lives Filmi Konusu ve Bilgiler

  Hayatımızın En Güzel Yılları filmi sinema tarihinin dönüm noktalarından biri sayılmaktadır. Film, İkinci Dünya Savaşı gazilerinin savaş sonrası yaşamlarına uyum göstermeye çalışmaları ve geçmişlerini yeniden keşfetmeye çalışmaları üzerine kuruludur.

  Üç askerin küçük kasabalarına dönüşüyle olaylar gelişir. İronik başlık, pek çok askerin, en güzel günlerini, barış zamanındaki karmaşık olaylarda değil tam tersine cephede geçirdiklerini anlatmaktadır. Şaşırtıcı derecede hareketli olan film, gerçekçi bir üslupla filmin üç tipik kahramanının onurlu savaş rollerinden dönüşlerini ve orta-Amerikan yaşamının yerel trajedilerine dönüşlerindeki belirsizlik ve çatışmaları irdeler.

  Bu sağlam ve gerçekçi film, sekiz Akademi Ödülüne aday gösterildi ve yedi Oscar kazandı. Bu ödüller; En İyi Film (Samuel Goldwyn’in tek rekabetçi Oscar kazananı), En İyi Erkek Oyuncu (Fredric March – ikinci Oscar – ilk Dr. Jekyll ve Hyde (1931), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Harold Russell), En İyi Yönetmen (William Wyler – üç kariyer Oscarının ikincisi), En İyi Senaryo (Robert E. Sherwood), En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dalında verilmiştir.

  Oscar ödüllü yönetmen William Wyler’in sinematografı Gregg Toland, önceki filmlerindeki (Citizen Kane (1941) ve The Little Foxes (1941) gibi odak kamera çalışması derinliği ile tanındı. Zengin dokulu ve net görüntüler, derin netlikte çekimler ve çerçeveli sahneler içeren film başyapıtı sayılmaktadır. Wyler, ABD Ordusu Hava Birlikleri’nde iken savaşla ilgili üç belgesel çekti: Dövüş Kadın (1944), Memphis Belle (1944) ve Thunderbolt (1945). Ayrıca Irving Thalberg Memorial Ödülü’ne layık görüldü. Film büyük bir ticari başarı kazandı ve Rüzgar gibi Geçti – Gone With The Wind (1939) filminden sonra en büyük gişe hasılatını elde etti.


  Filmin Fragmanı


  Hayatımızın En Güzel Yılları Filmi
  Film Afişi

  Filmin Künyesi Ve Bilgiler

  Yönetmen: William Wyler

  Senaryo: Robert E. Sherwood

  Oyuncular: Myrna Loy, Dana Andrews, Fredric March

  Yapımcı: The Samuel Goldwyn Company

  Yapım Yılı: 1946

  Ülke: ABD

  Süre: 170 Dakika

  Tür: Drama, Romantizm, Savaş


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin